Yeni Yıl Hedefleri Nasıl Oluşturulmalı ki Gerçekleştirilebilir Olsun?

0
1568
Yeni Yıl Hedefleri Nasıl Seçilmeli & Nasıl Başarılır

Her yeni yıl ile birlikte çoğumuz ‘bu yıl benim yılım olacak!’ ve devamında kilo verme, para biriktirme gibi bir sürü yeni yıl hedefi koyuyoruz. Peki, geçen senenin başında koymuş olduğunuz hedefleri hatırlıyor musunuz? Başardınız mı? diye sormuyorum, hatırlıyor musunuz diye soruyorum. Maalesef çoğumuz hedeflerimizi dahi hatırlamıyoruz. Peki nasıl hedef belirlemeliyiz? Belirlediğimiz hedeflere nasıl ulaşabiliriz? Yeni yıl hedefleri neden başarısız olur? Bunların hepsini aşağıda teker teker incelemeye çalışacağız. Hadi başlayalım!

Pek çok insan için yeni bir yıl, yeni hedefler ve yeni başlangıçlar anlamına gelir. Bir süredir aklınızın bir köşesinde yer eden fikirlerinizi hayata geçirmenin belki de tam sırası! Yeni yıl hedefleri belirlemek ve bu hedeflerin gerçekleşmesi için çaba göstermek bütün bir yıl boyunca motivasyonunuzun yüksek kalmasına yardımcı olur. Diğer yandan, zorlayıcı kararlar almak yerine, ölçülebilir hedefler belirlemek ve bu hedeflerin gerçekleştiğini hayal etmek başarı olasılığınızı artırır. Peki, yeni yıl hedeflerinizi nasıl belirlemelisiniz? Hedeflerinize ulaşmak için atmanız gereken adımlar nelerdir? İşte, bu yolculukta size yardımcı olacak bazı temel ipuçları:

Yeni Yıl Hedefleri Nasıl Belirlenmeli?

Bir yıl sonra nasıl bir insan olmayı hayal edersiniz? Örneğin fazla kilolarınızdan kurtulmak, tasarruf etmek, finansal anlamda daha iyi yatırımlar yapmak, yeni beceriler edinmek gibi hedeflerinize ulaşmak için neler yapmalısınız? Bir yılın sonunda hayal ettiğiniz hedeflere ulaşmak için mutlaka yeni yıl hedef belirleme stratejinizin olması gerekir. Böylece hedeflerinize daha emin adımlarla yürüyebilirsiniz. Hedeflerinizi belirlerken aşağıdaki sıralamayı takip edebilirsiniz:

1. Hedeflerinizi Kategorilere Ayırın

Yeni yıl hedef belirleme çalışması yaparken öncelikle hedeflerinizi kategorilere ayırmalısınız. Örnek olarak ruhsal açıdan gelişim, kişisel gelişim, ilişkiler, kariyer, finans ve sağlık gibi çeşitli kategorilerde ulaşılabilir hedefler belirlemelisiniz. Kategoriye ayırdığınız bu hedefleri mutlaka öncelik sırasına göre listeleyin. Böylece, hangi hedeflere daha fazla ağırlık vermeniz gerektiğini kolayca tespit edebilirsiniz.

2. Bakış Açınızı Değiştirin

Çoğu insan hedef belirledikten sonra “Ya başarısız olursam?” kaygısı yaşamaya başlar. Ancak hayallerinizi ulaşmanın yolunun kaygı ve korkularınız ile başa çıkmaktan geçtiğini unutmamalısınız. Yeni yıl hedeflerinize ulaşmak için de bakış açınızı mutlaka değiştirmelisiniz. Ayrıca, mecbur kalmadıkça hedeflerinizi asla değiştirmeyin. Diğer bir deyişle, hedefleriniz konusunda inatçı olun, fakat yöntemleriniz konusunda esnek olun. Gerektiğinde hedefleriniz ile ilgili bazı değişiklikler yapmaktan kaçınmayın.

3. SMART Hedef Belirleme Yöntemini Uygulayın

Yeni yıl için hedefler belirlerken faydalı olabilecek yöntemlerden biri de SMART yöntemidir. Bu yöntem belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamana duyarlı kelimelerinin İngilizce anlamlarının ilk harflerinden yola çıkarak oluşturulmuştur. Çoğu kimse genellikle belirsiz ve gerçekçi olmayan hedefler belirler. Fakat bu durum yalnızca hayal kırıklığına yol açmakla kalmaz, aynı zamanda hedefinize ulaşma olasılığınızı da azaltır. Bunun yerine SMART yöntemini uygulayarak bir yıl içinde gerçekleştirmek istediğiniz hedeflerinize çok daha kolay ulaşabilirsiniz.

SMART Hedef nasıl belirlenir

4. Hedeflerinizi Mutlaka Yazın

Günün koşturmacası içerisinde hedeflerinizi unutmanız oldukça normal bir durumdur. Hatta bir süre sonra kendinizi hedeflerinizden uzaklaşmış olarak görebilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak, günlük monotonluktan uzaklaşmayı, konfor alanınızın dışına çıkmayı ve kendinize adeta meydan okumayı gerektirir. Bu yüzden, motivasyonunuzu kaybetmemek için hedeflerinizi mutlaka yazmalısınız. Hedeflerinizi yazarak onları gözünüzde daha kolay canlandırabilirsiniz. Ayrıca, hedeflerinize yönelik attığınız adımları kontrol ederek ilerlemenizi daha kolay tespit edebilirsiniz.

5. Hedeflerinize Odaklanın

Yeni yıl hedef listesi belirleyerek kendinizi motive etmeniz ilk etapta heyecan verici olabilir. Fakat, hedefleriniz hakkında zamanla edindiğiniz olumsuz kanaatler pes etmenize yol açabilir. Böyle bir sorun yaşadığınızda kendinize şu soruyu sorun: “Bu hedefe ulaşmak gerçekten zor mu?” Kaygı yaşamaya başladığınızda ise kendinize “Bu konuda yeterli bilgi ve beceriye sahip miyim?” şeklinde sorabilirsiniz. Hedeflerinize yönelik bilgi ve becerilerinizi arttırırsanız daha iyi odaklanabileceğinizi unutmayın.

6. Alışkanlıklar Oluşturun

Bir yıllık hedefler belirlediğinizde onları gerçekleştirmeye yönelik adımlar atmayı unutmanız gayet normal bir durumdur. Bu yüzden, teknolojiden de yararlanarak takvim uygulamalarını kullanabilir ve hedeflerinizi hatırlatacak hatırlatmalar belirleyebilirsiniz. Ayrıca, hedeflerinize yönelik rutinler belirleyebilirsiniz. Örneğin, kilo vermek için her sabah yarım saat koşmak, her akşam yarım saat kitap okumak veya yabancı dil öğrenmek gibi rutin hedefler belirleyerek yıllık hedefinize ulaşmaya çalışabilirsiniz. Zaman zaman hedeflerinizi aksatabilirsiniz. Böyle bir durumda kendinizi suçlu hissetmek yerine, enerjinizi toplayıp yeniden hedefinize odaklanmayı denemelisiniz.

7. Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

Yeni yıl hedef belirleme sürecinde, dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri de kendinizi diğer insanlarla kıyaslamaktan kaçınmaktır. Başarılı insanların sizden üstün olduğu gibi bir düşünceniz varsa bundan hemen kurtulmalısınız. Kendinizi başkalarıyla kıyaslayarak zaman harcamak yerine, yeni yıl hedeflerinize yönelik adımlar atabilirsiniz. Herkesin başarı yolculuğunun farklı olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden, diğer insanlarla benzer hedeflere sahip olsanız bile, onlarla rekabet etmekten kaçınmalı, yalnızca kendi hedeflerinize odaklanmaya çalışmalısınız.

 

8. Başarısız Olmaktan Korkmayın

Hedef koyarken başarısız olmaktan korkmayın

Başarılı insanlar asla başarısızlıktan korkmazlar. Aksine, onlar başarısız olduklarında bilgi ve becerilerini artırdıklarını düşünürler. Yeni yıl için hedefler belirlerken, başarısız olma ihtimaliniz olduğunu unutmamalısınız. Başarısızlığı hedeflerinize ulaşmanın olmazsa olmaz bir parçası olarak görmelisiniz. Ayrıca, başarısız olmak hedeflerinize ulaşma yolunda ilerlerken daha güçlü ve daha dirençli olmanıza yardımcı olur.

9. Sürecin Tadını Çıkarın

Büyük bir başarı, küçük zaferin toplamıdır. Örneğin, bir yıl içerisinde 20 kilo vermeyi planlıyorsanız, hepsini kısa bir süre içerisinde vermeye çalışmak yerine yılın tamamına yaymanız daha doğru olur. Ara sıra verdiğiniz kiloları kontrol ederek kendinizle gurur duyabilir, hedefinize emin adımlarla ilerlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Yabancı dil öğrenme, belli bir sayıda kitap okuma gibi hedefleriniz varsa yeni bilgiler öğrendiğinizi ve genel kültürünüzü geliştirdiğinizi düşünerek bir yıllık sürecin tadını çıkarmalısınız. Bu yüzden sadece sonuca değil sürecin tamamına odaklanmanız gerektiğini unutmayın.

Yeni Yıl Hedefleri Neden Başarısızlıkla Sonuçlanır? Başarısızlığın Nedenleri Nelerdir? 9 Neden

Yeni yıl hedefleri neden başarısız olur, hiç düşündünüz mü? Elbette, bunun cevabı kişinin karakterine ve bulunduğu ortama göre değişebilir. Fakat, genel olarak yeni yıl hedeflerinin başarısız olmasının nedenlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

1. Kısa Vadede Gerçekleşme Beklentisi

Yeni yıl hedeflerinize ulaşmanın en kestirme yolu yavaş ve istikrarlı bir şekilde ilerlemektir! Kulağa tuhaf geliyor ama aslında bu bir gerçek! Çünkü bir yıl içerisinde gerçekleşmesini hayal ettiğiniz hedefler için aceleci davranmamalısınız. Örneğin, diyet yapmak, kilo vermek veya yeni bir beceri kazanmak gibi hedeflerinizin gerçekleşmesi için önceden belirlediğiniz süreye sadık kalmalısınız. Bu süreden önce hedeflerinizin gerçekleşmesini beklerseniz motivasyonunuz düşer ve çok geçmeden hedeflerinizden vazgeçebilirsiniz.

2. Başaracağınıza İnanmamak

Geçmişte yeni yıl hedef listesi belirleyip listedeki hedeflerin birçoğunu başaramadığınız olmuştur. Bu durumun temel nedeni hedeflerinizi başarabileceğinize inanmamaktır. Eğer, bu konuda şüpheci olursanız beyniniz sizi başaramayacağınıza ikna etmeye çalışır. Şüphelerinizi yenmenin tek yolu kendinize ve başaracağınıza inanmaktır. O halde, bu yıl belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için tam olarak inanmayı unutmayın.

3. Çok Fazla Plan Yapıp Harekete Geçmeme

Hedefleriniz konusunda plan yapıp bunları gerçekleştirmek için harekete geçmezseniz başarılı olamazsınız. Hedeflerinizi hakkında edindiğiniz fikirleri pratiğe dökmezseniz çok kısa bir süre sonra motivasyonunuzu kaybedersiniz. Bu yüzden, genel bir planlama yaptıktan sonra mutlaka hedeflerinizi yönelik adımlar atmalısınız.

4. Acele Etmek

Hedeflerinizi gerçekleştirmek için sabırlı olmanız çok önemlidir. Çünkü, bazı hedeflerin gerçekleşmesi zaman alır. Ayrıca, hızlı ve kolay ulaşılan hedefler yeterince tatmin duygusu vermez. Bu nedenle, yıllık planlarınızı yapmalı ve sonuca adım adım ilerlemeyi beklemelisiniz.

5. Süreçten Keyif Almamak

Hedeflerinize ulaşmanın en keyifli yolu, onları eğlenceli hale getirmektir. Örneğin diyet yaparak forma girmeyi hedeflediğinizi varsayın. Bu süreci eğlenceli hale getirerek daha fazla kilo verebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için sevdiğiniz bir egzersizi yapmayı ya da birkaç arkadaşınızla birlikte spor salonuna gitmeyi deneyebilirsiniz. Böylece, hedeflerinize ulaşma yolculuğunuzu daha keyifli hale getirerek daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

6. Kendinizi Aşırı Zorlamak

Yeni yıl için hedefler belirlerken sizi aşırı zorlayacak planlamalardan kaçınmalısınız. Aksi takdirde, bir süre sonra sıkılabilir ve hedeflerinizden vazgeçebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için ara sıra kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Kısa molalar vererek ve hedefleriniz hakkında esnek davranarak çabuk sıkılma olasılığınızı ortadan kaldırılabilirsiniz.

Yeni yıl hedefleri belirlerken yapılan hatalar

7. İlerlemenizi Takip Etmemek

Hedeflerinize yönelik ne kadar ilerlediğinizi görmek motivasyonunuzu canlı tutmanıza yardımcı olur. İhtiyacınız olan sadece bir defter ve bir kalem! Yıllık hedeflerinize doğru adım atarken günlük veya haftalık ilerlemelerinizi mutlaka kaydetmelisiniz. Böylece eksiklerinizi kolayca fark ederek hedefleriniz ile ilgili iyileştirmeler yapabilirsiniz.

8. Sosyal Destek Almamak

Kendinizi yalnız hissetmek motivasyonunuzu düşürebilir. yayınlayın. Ancak aileniz ile ya da arkadaşlarınız ile hedeflerinizi paylaşarak size destek olabilecek kişileri bulabilirsiniz. Ayrıca, sosyal medyada sizle aynı hedeflere ulaşmaya çalışan kişiler ile etkileşim halinde kalarak hedefleriniz konusunda motive edici fikirler öğrenebilirsiniz.

9. Hedeflerinizi Netleştirmemek

Yeni yıl hedeflerinizin çoğunda başarısız olmanızın en büyük nedeni, onları netleştirmemenizdir. Mesela formda kalmak, kilo vermek, sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmek veya yeni bir dil öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Ancak hedeflerinizi tam olarak netleştirmezseniz bunlara ulaşmanız oldukça zordur. Bir yılın sonunda nasıl bir insan olacağınıza karar vererek hedefleriniz konusunda daha net bir çerçeve çizebilirsiniz.

Hedeflere Ulaşmak İçin İzlemeniz Gereken 9 AdımHedeflerinize ulaşmak için izlemeniz gereken yöntemler

Hedefler hayatınıza yön verir ve uzun vadede motive olmanıza yardımcı olur. Ayrıca, hedefleriniz sayesinde geleceğe dair hayaller kurabilir ve kendinize özgü bir vizyon geliştirebilirsiniz. Yeni yıl hedefleri belirleyerek gelecek vizyonunuz adına etkili adımlar atabilirsiniz. İşte, hedeflerinize ulaşmak için atmanız gereken önemli adımlar:

1. Hedeflerinizi Kapsamlı Olarak Düşünün

Yeni bir hedefe ulaşmadan önce kendinize sormanız gereken en önemli soru “Hayatınızın neye benzemesini istiyorsunuz ve yeni hedefiniz bu vizyona uyuyor mu?” sorusudur. Hedef belirleme, hayat yolculuğunuzun ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Gününüzü nasıl geçireceksiniz? Hayatta sizi neler heyecanlandırıyor? Hangi alanlar hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için zaman harcamak istersiniz? gibi sorular hakkında kapsamlı olarak düşünmeli ve hedeflerinizi tam olarak belirlemelisiniz.

2. Hedeflerinizi Yazılı Olarak Belirleyin

Hedeflerinizi yazmak sizi tam olarak neyi başarmayı umduğunuzu netleştirmeye zorlar. Bu basit hareketi yaptığınızda beyniniz hedeflerinizi gerçekleştirme konusunda ayrıntılı olarak düşünmeye başlar. Ayrıca, yazılı hedefleri unutma olasılığınız çok daha düşüktür.

3. Hedefleriniz Hakkında Beyin Fırtınası Yapın

Başarmak istediğiniz yıllık hedefler konusunda net stratejiler oluşturmalısınız. Bir yıl boyunca atmanız gereken adımları belirlemek için beyin fırtınası yapmanız gerekir. Hedeflerinizi önceliklerinize göre belirleyerek kesin bitiş tarihlerini planlayabilirsiniz.

4. Bir Eylem Planı Oluşturun

Yeni yıl için hedefler belirlerken bir eylem planı oluşturmalısınız. Bu plan sizi hedefinize ulaştıracak izlemeniz gereken yol haritasıdır. Eylem planı, hiçbir önemli adımı kaçırmamanıza yardımcı olur. Bu planın temel amacı büyük hedeflerinizi küçük parçalara ayırarak başarmak şeklinde düşünebilirsiniz. Bunu yaparak, hedefinizin daha az göz korkutucu ve daha ulaşılabilir görünmesini sağlayabilirsiniz.

5. Hedeflerinizi Ölçülebilir Hale Getirin

Gerçekleştirdiğiniz her küçük hedefin asıl büyük vizyonunuzu istikrarlı bir şekilde geliştirmesini sağlamak için eylem planınıza göre hareket etmelisiniz. Fakat, bu süreçte yolun dışına çıkıp çıkmadığınızı tespit etmek için kilometre taşları belirlemeniz ve her bir küçük hedefi ölçülebilir hale getirmeniz gerekir. Ayrıca ilerlemenizi ölçmek için hedefleriniz ile ilgili son tarihler belirlemelisiniz. Günlük, haftalık ve aylık periyotlarda hedeflerinizi kontrol ederek ana hedeflerinize yönelik adımlar atabilirsiniz.

6. Harekete Geçin

Hedeflerinize ulaşmak için şimdiden çalışmaya başlamalısınız. Kendinizi genel olarak motive ettikten sonra hemen harekete geçmelisiniz. Çünkü, harekete geçmezseniz hedefleriniz asla gerçekleşmez. İlk adımı atmak biraz tedirgin edici olabilir. Belki de hala ayrıntılar üzerinde çalışıyorsunuz veya hazır olmadığınızı düşünüyorsunuz. Ancak, bir yerden başlayın ve eksiklerinizi süreç içerisinde tamamlaya çalışın.

7. Yetenekli Olduğunuz Alanları Belirleyin

Büyük hedeflerinizi oluşturan görevlerin her birini başarmak için ne gerekeceğini belirlemelisiniz. Güçlü ve zayıf yönlerinizi tespit etmeli, ihtiyacınız olan bilgi ve becerileri elde etmeye çalışmalısınız. En çok hangi alanlarda tutkulusunuz, başarmak için en uygun adımlar hangileri? gibi sorulara cevap bularak hedeflerinizi daha kolay başarabilirsiniz.

8. İç Motivasyonunuzu Keşfedin

Size uygun ulaşılabilir hedefler belirleyerek motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız. İç motivasyon belirlediğiniz yeni yıl hedef listesi ile ilgili daha anlamlı ve gerçekçi adımlar atmanıza yardımcı olur. Ayrıca, iç motivasyonunuz hedeflerinizi gerçekleştirme konusunda cesaretinizi korumanıza yardımcı olur. En iyi hedeflerin, içsel motivasyonunuzla bağlantılı olanlar olduğunu unutmayın.

9. Kendinizi Ödüllendirin

Hedeflerinize yönelik attığınız her küçük adımdan sonra başarılarınızı kutlamak çok önemlidir. Kendinizi küçük başarılarınız konusunda ödüllendirmek büyük hedefinize ulaşma konusunda heyecanlanmanıza yardımcı olur. Ayrıca, başarılarınızı kutlamak motive olmanıza ve odaklanmanıza yardımcı olur.

Yeni yıl hedeflerinizi gerçekleştirmek için yukarıdaki yöntemlerden yararlanmaya ne dersiniz! Belki de başarılarla dolu bir yıl sizi bekliyor. Şimdi hedeflerinizi belirlemenin ve harekete geçmenin tam zamanı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz