Yaratıcılık

0
1106
Yaratıcılık nedir?

Yaratıcılık, sanılanın aksine yalnızca sanatçıların veya yazarların kullandığı bir beceri değildir. Hayatın her alanında farkında olmadan yaratıcılığımızı kullanırız. Çocuk yaşlardan yetişkinliğe kadar edinilen becerilerin toplamı, insanları yaratıcı olmaya iter. Sorunların çözümünde, farklı durumlara yaklaşım tarzlarında ve iş hayatında yaratıcılık becerisi kullanılır.

Yaratıcı düşünme nedir?

Yaratıcı düşünme nedir diye merak edenler, daha çok alanında uzmanlaşmak isteyen kişileri ve sorunlara farklı bir yaklaşım arayanları kapsar. Yaratıcılık ve yaratıcı düşünmenin sonucunda, kişi hayata farklı pencereden bakmaya başlayarak çoğu durumla başa çıkma yöntemleri geliştirir.

Yaratıcılık Nedir?

Yaratıcılık; karşılaşılan durumlara yaklaşım yollarından sorun çözümlerine kadar, hayatın içerisinde mutlaka yer alan bir beceridir. Başkalarıyla iletişim kurmanın önemli bir bölümünü yaratıcılık becerisi oluşturur. Yaratıcılık becerilerini geliştirmiş kişilerin hayal güçleri de oldukça gelişmiş ve etkileyicidir. Aynı zamanda yeni ve motive edici düşüncelere yer verilmesi insan ilişkilerinde genellikle hoş karşılanır.
Hayal gücü gelişmiş her insan yaratıcıdır denemez. Üretilen fikirlere göre hareket edilmiyorsa o kişinin hayal gücü kuvvetli fakat yaratıcı değildir çünkü düşünmenin haricinde üretme ve hayata geçirme eyleminin uygulanması gerekir.

Nasıl Daha Yaratıcı Düşünme Sağlanır?

Yaratıcı düşünme üzerine kafa yoran kişiler farklı teknikleri değerlendirerek uygulamaya başlar. Öncelikle düşünme süreci için kendinizi dinleme yollarını keşfetmelisiniz. Yürüyüş yaparken zihni daha açık olan veya tamamen sessizlikte rahat düşünebilen kişiler gibi tamamen öznel kararlar verilmelidir. Bir araştırma sanılanın aksine beyin yorgun olduğunda gereksiz olan her türlü şeyi arka plana attığını ve yorgunken yaratıcılığın daha etkin kullanıldığını savunur.
Yine kişisel olarak deneme – yanılma yöntemi ile karar verilmesi gereken yaratıcılığı geliştirme adımlarından birisi; beynin tamamen açık ya da yorgun halde olma durumudur. Yaratıcı düşünme sonucunda yaratıcı fikirler ortaya çıkar. Egzersiz, bu yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasını sağlayan en kolay yollardan biridir. Sabah yürüyüşü, hafif egzersiz ve yüzme odaklanmayı sağladığı için yaratıcı düşünmenin de önünü açar.

İş hayatı veya herhangi bir duruma karşı yaratıcılığını kullanmak isteyenler, o konuda uzmanlaşmalıdır. Konu hakkında ne kadar bilginiz olursa o kadar düşünceleriniz gelişir ve yeni fikirler ortaya çıkar. Uzman olunan konuyla ilgili yenilikçi fikirlerin ortaya çıkması, takdir toplamayı sağlarken bir yandan da kişinin motive kaynağı olur. Grup olarak bir fikir üzerine düşünülüyorsa; beyin fırtınası yapmak yaratıcı düşünmeyi geliştirir ve parlak fikirlerin ortaya çıkmasını sağlar.

Grup olmasa bile beyin fırtınası için iki kişi olması yeterlidir. Beyin fırtınası yaparken eleştiriden uzak ve negatif enerjinin olmadığı bir ortam oluşturulması en uygun olarak görülendir. Fikirler havada uçuşurken kağıda yazılması da yapılacak egzersizler arasındadır ve daha sonra not alınan kağıtlara dönüldüğünde tekrar yaratıcı düşünmenin önü açılır.

Etkileyici fikirler ortaya koyan insanların bazısı masasının dağınık, ışığının loş ve gürültülü ortamda yaratıcılığının ortaya çıktığını belirtir. Özellikle elde edilen düzen ve tertibin kişiyi kısıtlı hissettirdiği ve bu sebeple de beynin önemli bölgesini fikir üretmek için kullanamadığı araştırma konusudur. Yaratıcı düşünme tekniklerini araştırıp uygulamaya geçenlerin, kendilerini dinlemeleri ve sonucu değerlendirerek karakterine ve kişiliğine en uygun uygulamayı hayatına yedirmesi maksimum verimi almasını sağlar.

Nasıl Daha Yaratıcı Olunur?

Daha yaratıcı düşünme teknikleri geliştirmek için takip edilmesi adımlar

Motivasyonunuzu kaybetmeyin

Yaratıcılığını geliştirmek, yeni fikirler ortaya koyarak hayata farklı bir biçimde bakmak isteyenler öncelikle bu beceriyi geliştirmek için çaba sarf etmelidir. Tiyatro oyununda, iş yerinde veya evde üretilen fikrin beğenilmemesi, yaratıcılığın körelmesine neden olmamalıdır. Eleştiriyi ele alıp özeleştiriye çevirebilirseniz, farklı yaklaşım yolunu benimsemiş olursunuz. İçsel motivasyon kaybedilmediği takdirde daha yaratıcı olmanın önünde bir engel yoktur.

Özgüvenli Olun & Risk alın

Risk almak, yaratıcı becerilerinin geliştirilmesinde önemli noktalardan biridir. Örneğin; bir toplantıda alanınızla ilgili aklınıza gelen bir fikri söylemekten çekinmek, beceriyi geliştirmeyi önler. Eleştirilmekten korkmadan, yaratıcı fikirler sizi bulduğunda dile getirmek önemlidir. Güvensizlik, yaratıcılığın bastırılmasındaki etkin faktörlerdendir. Kendine güveni olmayan ve rezil olma korkusu yerleşmiş kişilerin hayal gücü yüksek olsa da yaratıcılığı gelişemez. Bu nedenle özgüven, yaratıcı olmanın anahtarıdır.
Güvensizlikle beraber başarısızlık korkusu yaratıcılığın düşmanıdır. Aslında problemleri çözme yetenekleriniz ne kadar gelişirse gelişsin, her zaman başarılı olunamayabilir. Başarısızlık korkusuyla ilgili kendinizi geliştirebilir, uzman yardımı bile alabilirsiniz. Bir sorunla karşılaşıldığında tek bir cevap yerine alternatif çözümler aramak, yaratıcı olmak için ilk adımlardan biridir. Farklı yollar denemek, farklı cevaplar vermek ve karşılaşılan durumları başka bir bakış açısıyla yorumlamak kişinin daha yaratıcı olmasını sağlar.

Rutinlerinizi değiştirin

Yaratıcılığı geliştirme aşamasında ilhamın kendiliğinden gelmesini beklemek çoğu zaman işe yaramayabilir. Yazarlar özellikle bu yolu denese de sonunda kendilerine günlük program çıkarır ve beyni harekete geçiren aktiviteler planlar. Gün içerisinde yaratıcı becerilerinizi kullanamadığınızda veya tıkandığınızı hissettiğinizde bulunduğunuz ortamı değiştirmek beyni harekete geçirir. Sinemaya gitmek, yollara bakmak, spor yapmak gibi aktiviteler ise kişiyi düşünmeye iter.

Daha çok okuyun

Kitap okumanın hayal gücünü geliştirdiği söylenir. Hayal gücü gelişmiş bir insan bunu dışarı aktarabildiği zaman yaratıcılığı da gelişir. Daha yaratıcı olmak için kitap okumanın etkisi fazladır. Yeni bakış açıları kazanmak için okunulan kitaplar, bilinçaltında depolanarak kişiye alternatif çözüm olarak ortaya çıkabilir. Yaratıcılığı geliştirirken uygulanacak en basit yollardan biri; her gün gittiğiniz yolu değiştirmektir. Aşina olunan yol dışında bir yerden yürümek bile yaratıcılığı artıran durumlar arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz