Yeni İş Fikirleri

0
1851
Türkiye'de olmayan yeni iş fikirleri

Kendi işinizi kurmak istiyorsanız muhtemelen yeni iş fikirleri neler,  veya yurtdışında olup Türkiye’de henüz olmayan iş fikirleri neler diye düşünüyor olabilirsiniz. Bir iş kurmak istemenize rağmen fikrinizi hayata geçirmekten korkuyor olabilirsiniz. Başarılı bir girişimci olmak için karlı iş fikirleri ile başlamak çok önemlidir. Bu durumda ihtiyacın olan fikrine güvenmek ve kendinizi motive edip yola çıkmaktır.

2021 yılında iş kurmayı planlıyorsanız, yeni normali hesaba katmanız gerekir. COVID-19 salgınının, insanların ürün ve hizmetlere karşı bakış açısı üzerinde etkisi oldukça fazladır. Örneğin eğitim, perakende veya gıda sektörüne yönelik iş fikirleri için bir müddet beklemeniz gerekebilir. Daha geleneksel işler yerine dijital ve freelance işlere daha çok öncelik vermeniz gerektiğini unutmamalısınız. İşte, 2021 yılına iyi bir başlangıç yapmanızı ve yeni bir iş kurmanızı sağlayacak iş fikirleri:

En Yeni İş Fikirleri

1. Danışmanlık

Belirli bir konu (işletme, sosyal medya, pazarlama, insan kaynakları, liderlik, iletişim vb.) hakkında bilgili ve tutkuluysanız, bir danışmanlık işi başlatmak kazançlı bir seçenek olabilir. Danışmanlık işine önce kendi başınıza başlayabilir, sonra işinizi büyütebilir ve zaman içinde diğer danışmanları işe alabilirsiniz.

2. Çevrimiçi Satış (E-Ticaret)

Giyim ve / veya satış konusunda tutkunuz varsa bir çevrimiçi bayi işi başlatmayı düşünebilirsiniz. Çok fazla zaman ve özveri gerektirdiği için, bu işe ilk başta bir yan iş olarak başlayıp tam zamanlı bir satış işine dönüştürebilirsiniz. Giymediğiniz kıyafetlerinizi satarak ya da toptan kıyafet alıp perakende olarak satarak gelir elde edebilirsiniz.

3. Çevrimiçi Eğitmenlik

Pandemi salgını nedeniyle çevrimiçi eğitimler için talep oldukça yüksek. Siz bu süreci fırsata çevirerek bilgili olduğunuz bir konuda çevrimiçi eğitimler verebilirsiniz. Örneğin; herhangi bir yabancı dil veya farklı bir konudaki yeteneğinizi ve bilginizi çevrimiçi platformlar aracılığı ile geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Doğrudan ücretli eğitimler vererek veya Youtube’a ilgili eğitimlerin videolarını yükleyerek reklamlar aracılığı ile para kazanabilirsiniz.

Çevrimiçi eğitmenlik ile online eğitim

4. Çevrimiçi Muhasebe

Eğitim sektöründe yaşanan gelişmelere benzer şekilde birçok sektörde çevrimiçi gelir kaynakları oldukça yaygın. Teknolojinin sunduğu imkanlar sayesinde ortaya çıkan ilginç iş fikirleri arasında çevrimiçi muhasebe kaydı tutma da yer alır. Kendi işini yapmayı hedefleyen bir muhasebeci iseniz, farklı şirketler ile iletişime geçerek çevrimiçi olarak onların muhasebe kayıtlarını tutmayı teklif edebilirsiniz. Bu şekilde evraklarınızı dijital ortamda düzenleyebilir ve giderlerinizi en aza indirebilirsiniz. Böylece normal ofis tarzı muhasebe faaliyetlerine göre daha kazançlı işler yapabilirsiniz.

5. Uygulama (Aplikasyon) Geliştirici

Teknoloji konusunda yeterince bilgili ve tecrübeli iseniz, birazcık çaba sarf ederek uygulama (aplikasyon) geliştirme alanında bir kariyer düşünebilirsiniz. Akıllı telefonların ve tabletlerin yaygınlaşması ile ortaya çıkan çevrimiçi uygulamaları kullanma talebi oldukça yüksek. Talebin yoğun olması bu alanda yeni iş fikirleri olduğunu ortaya koyar. Benzer konularda ya da farklı konularda uygulamalar geliştirerek oldukça iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Örneğin; eğitim, ekonomi, seyahat, günlük haberler gibi çeşitli alanlarda uygulamalar geliştirerek düzenli içerik üreterek para kazanabilirsiniz. Ayrıca, son yıllarda oldukça popüler olan sanal gerçeklik (VR) yazılımları üzerine çalışma yürüterek daha iyi kazanç sağlama fırsatı elde edebilirsiniz.

6. Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama iş dünyasında oldukça önemli bir yere sahiptir. SEO, içerik pazarlaması, tıklama başına ödeme, web geliştirme veya sosyal medya yönetimi gibi alanlarda bilgi ve tecrübeniz varsa dijital pazarlama işi kurabilirsiniz. Böylece size evden çalışma özgürlüğü sunan bir iş fırsatınız olabilir.

Dijital pazarlama, bir markanın önemli bir parçasıdır. Bu nedenle müşterilerinizin pazarlama stratejilerindeki gelişmelere yanıt vermeniz sizin için çok önemlidir. Sosyal medya yönetimi ise sadece sosyal medya hesabı açmakla kalmayıp günün her saati yorumları ve mesajları takip etmenizi gerektirir. Planlar yapıp stratejik olarak uygulamaktan hoşlanıyorsanız, dijital pazarlama sizin için doğru bir iş olabilir.

7. Çim Bakım Hizmeti

Çoğu kimse için çim bakımı rahatsız edicidir. Fakat, bu iş bazı insanlar için huzur ve dinginlik hissi verir. Doğayı güzelleştirmek için açık havada çalışmak ödüllendirici bir deneyim olabilir. İşte, ek iş fikirleri arasında düşünebileceğiniz çim bakımı hizmeti ile evinizin gelirine önemli bir katkı sağlayabilirsiniz. Çim bakımı hizmetinden elde edebileceğiniz gelir, kaç müşterinizin olduğuna ve işlerin ne kadar büyük olduğuna göre değişebilir. Çeşitli yerlere el ilanları asarak veya sosyal medyayı kullanarak bu işi yaptığınızı insanlara duyurabilirsiniz.

Yeni İş Fikirlerinden biri Çim bakım hizmeti

8. Tişört Baskı

Tıpkı grafik tasarımda olduğu gibi, keskin bir sanatsal anlayışınız varsa, tişört baskısı işine girebilirsiniz. Bu iş için küçük bir işyeri kurarak tasarladığınız görselleri tişörtler üzerine bastırabilirsiniz. Tişört baskı işi uzun vadede oldukça yüksek bir kazanç sağlar. Bu iş için toptan tişört temini yapan firmalar ile anlaşarak maliyetlerinizi de mümkün olduğu kadar en aza indirebilirsiniz.

9. Dropshipping

Ürün satışı yapan şirketlerin bazıları sattığı ürünleri depolamak yerine gelen siparişleri tedarikçi firmaya yönlendirir. Böylece ürünler tedarikçinin deposundan alınarak doğrudan müşteriye ulaştırılır. Dropshipping adı verilen bu e-ticaret yönteminde, ürünün temin edildiği üçüncü taraf büyük olasılıkla bir toptancı veya perakendecidir. En yeni iş fikirleri arasında yer alan Dropshipping son yıllarda oldukça popüler hale gelen popüler işlerden biridir. Siz de sadece bir bilgisayar ve internet ağı ile bu işten oldukça iyi kazançlar elde edebilirsiniz. İnternet üzerinden uygun fiyata ürün araştırması yaptıktan sonra bu ürünleri sipariş eden kişinin adresine gönderebilirsiniz.

Sermayesiz İş Fikirleri

1. Grafik Tasarımcılığı

Şirketler, küçük işletmeler ve tek sahiplerin hepsinin göz alıcı tanıtım malzemelerine ihtiyacı vardır. Ancak çoğu kimsenin bu konuda yeterince fikri yoktur. Sermayesiz iş fikirleri arayışında iseniz, sanatsal bir çizginiz varsa ve içeriği görsel olarak hoş bir formatta nasıl organize edeceğinizi biliyorsanız grafik tasarımcılığı yapabilirsiniz. El ilanları, dijital reklamlar, posterler ve ilgi çekici görsel afişleri hazırlamak için grafik tasarım işleri yapabilirsiniz. Grafik tasarım, aynı zamanda bir dizüstü bilgisayar ve birkaç fiziksel araçla yapabileceğiniz sermayesiz iş fikirleri arasında yer alır. Bu açıdan oldukça avantajlıdır.

2. Transkripsiyon

İyi bir kulağınız varsa ve hızlı bir şekilde yazabiliyorsanız, transkripsiyon hizmeti, evden esnek bir programla çalışmanızı sağlayacak sermayesiz iş fikirleri arasında yer alır. Çünkü bu iş için ihtiyacınız olan sadece bir bilgisayar, uygun bir yazılım ve güvenli bir mesajlaşma hizmetidir. Özellikle yabancı diliniz varsa çeşitli videolar için altyazı oluşturabilirsiniz. Kelime sayısı veya dakika üzerinden ödeme alarak gelir elde edebilirsiniz. Bu alanda daha çok iş almak ve gelirinizi artırmak için sertifikalı bir transkripsiyon uzmanı olmayı ve bu hizmeti bazı alanlarda profesyonel bir şekilde yapmayı hedefleyebilirsiniz.

3. Serbest Metin Yazarlığı

Biraz pazarlama bilgisine sahipseniz kendinizi serbest bir metin yazarı olarak kanıtlayabilirsiniz. Çeşitli platformlar üzerinde blog, web sitesi içeriği veya reklam metinleri yazarak gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca kendi web sitenizi ya da bloğunuzu kurarak belirli bir kitleye yönelik içerikler üretebilir ve reklam gelirleri ile para kazanabilirsiniz. Metin yazarı olarak iyi bir gelir elde etmek için belli bir alanda içerik üretmeye ve arama motorlarında öne çıkacak SEO uyumlu metinler yazmaya özen göstermelisiniz.

Sermayesiz iş fikirleri arasında yer alan metin yazarlığını internet bağlantısı olan her yerden rahatlıkla yerine getirebilirsiniz. Kendi evinizin rahatlığında ya da seyahat esnasında bile bu işi kolayca yapabilirsiniz. Yeterince geniş bir iletişim ağı kurarsanız ve müşterilerinizin sizden memnun kalmasını sağlarsanız bu işten düzenli gelir elde edebilirsiniz.

4. Çevirmenlik

Çevirmenlik sektöründe önceki yıllara göre biraz düşüş söz konusu olabilir. Fakat 2021 yılında bu sektörün toparlanması beklenebilir. Çünkü internet ve teknoloji alanlarında ortaya çıkan gelişmeler İngilizce ve diğer dillere ait dokümanları kullanmanın önemini artırabilir. Bu eğilim nedeniyle, başta İngilizce olmak üzere çeşitli diller ile ilgili çevirmenlik faaliyetleri hız kazanabilir. Çeviri işini ek iş olarak ya da profesyonel anlamda tam zamanlı olarak yapabilirsiniz.

Evde İş Fikirleri

1. Oda Kiralama

Oda kiralama son yıllarda popüler olan bir gelir yöntemidir. Özellikle bir tatil bölgesinde yaşıyorsanız evinizdeki bir odayı kiralayarak para kazanabilirsiniz. Öğrenciler için çok uygun olan bu yöntemi deneyerek siz de ek bir gelir elde edebilirsiniz.

Yeni iş fikirlerinden biri Oda Kiralama

2. Reklam Temsilciliği

Evinizin konforunda satış ve pazarlama yaparak harika gelirler elde edebilirsiniz. Bu iş için ihtiyacınız olan sadece internet bağlantısı bulunan bir bilgisayar ve telefon. İnsanlara herhangi bir şeyi pazarlamaktan hoşlanıyorsanız çeşitli firmalar adına ya da kendi adınıza pazarlama ve reklam işleri yapabilirsiniz.

3. Evde Paketleme

İmalat sektöründe bulunan şirketler ürün paketleme işlerini genelde evden çalışmak isteyen kişilere yaptırmayı tercih eder. Özellikle büyükşehirlerde evde paketleme işi veren birçok firma bulabilirsiniz. Popüler ek iş fikirleri arasında yer alan paketleme işleri ile ev bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

4. YouTube Kanalı Açmak

YouTube son yıllarda popüler olan yeni iş fikirleri arasında yer alır. Yaptığınız ya da hoşlandığınız herhangi bir konuda videolar çekerek YouTube’a yükleme yapmanız yeterlidir. Kanalınız en az 1000 abone ve 1000 izlenme sayısını ulaştıktan sonra reklam alarak gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Bu işi ilk başta yan gelir olarak yapabilirsiniz. İzleyenlerden olumlu geri dönüş aldığınızda ve abone sayınız arttığında bu işi profesyonel olarak yapabilir ve çok iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

5. Sosyal Medya Hesapları Açmak ve Yönetmek

Son zamanlarda sosyal medya hesapları açarak gelir elde eden kişilerin sayısı bir hayli fazladır. Twitter, Instagram ve Facebook’ta hesap açarak takipçi sayımızı artırmaya çalışabilirsiniz. Hesabınızın popülerliği arttıkça reklam yayınlayarak kazanç elde edebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızı büyütmek için bilgilendirici veya eğlenceli içerikler oluşturmaya özen göstermelisiniz.

6. Instagram’da Satış Yapmak

Evinizde yapabileceğiniz iş fikirleri arasında Instagram’da satış yapmak iyi bir tercih olabilir. Çok az sermaye ile bu işe başlayabilirsiniz. Instagram hesabınız daha fazla kişi tarafından keşfedildikçe de muazzam gelirler elde edebilirsiniz.

7. Seslendirme

Ses tonunuza ve diksiyonunuza güveniyorsanız seslendirme işi tam size göre diyebiliriz. Youtube platformunun son yıllarda çok popüler olmasından dolayı seslendirme işi yapan kişilere duyulan ihtiyaç oldukça fazladır. Seslendirme işi yapabilmek için çeşitli freelancer sitelerine üye olabilirsiniz.

Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

Türkiye’de daha önce yapılmamış karlı iş fikirleri arıyorsanız iş dünyasında yaşanan global gelişmeleri yakından izlemeniz gerekir. Bu konuda yeterli araştırmayı yaptıktan sonra yeni iş fikrinizi hayata geçirebilirsiniz. İşte, Türkiye’de olmayan bazı il fikirleri:

1. Tıbbi Kurye Hizmeti

İyi bir aracınız varsa ve zaman yönetimi konusunda kendinize güveniyorsanız, tıbbi kurye hizmeti sunmayı deneyebilirsiniz. Çeşitli ilaçları ve tıbbi malzemeleri taşıyarak bu işi kolayca yapabilirsiniz. Bu işe ilk başta bireysel olarak başlayabilirsiniz. Daha sonra bu alanda hizmet veren bir şirket kurarak daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

2. Profesyonel Organizatör

Organizasyon konusunda yeteneğiniz varsa bunu profesyonel bir şekilde yapmayı deneyebilirsiniz. Özellikle son yıllarda yaygınlaşan minimalizm akımına uygun olarak ev tasarım planları yapabilir ve insanların evlerini daha iyi organize etmelerine yardımcı olabilirsiniz. Yaşadığınız alanı işlevsel ve konforlu hale getirmekten hoşlanan biriyseniz başkalarına bu konuda eğitim verebilirsiniz. Yaptığınız işler hakkında örnek fotoğraflar çekerek sosyal medyaya yükleyebilirsiniz. Böylece kolay bir şekilde müşteri bulabilirsiniz.

3. Siber Güvenlik Şirketi

Türkiye’de faaliyet gösteren siber güvenlik şirketlerinin çoğu yabancı firmalara ait. Yeterli donanımı hazırlayarak yerli siber güvenlik şirketi kurabilirsiniz. Rekabet gücünüz yüksek olacağı için şirketinizi hızlı bir şekilde büyütebilirsiniz.

4. Drone Kiralama

Sıra dışı teknolojik araçlardan biri olan drone günümüzde oldukça popüler. Özellikle havadan video çekmek amacıyla kullanılan drone, sizin için bir iş sahası olabilir. Örneğin bir drone filosu oluşturarak düğün, nişan vb. özel günlerde kullanılmak üzere drone kiralama işi yapabilirsiniz.

Siz de daha önce denenmiş işleri farklı bir şekilde yaparak ya da orijinal iş fikirlerinizi hayata geçirerek harika gelirler elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz