En İyi Kişisel Gelişim Kitapları ve Filmleri – En İyi 15

0
1438
Kişisel Gelişim ile alakalı kitaplar ve filmler

Kişisel gelişim çabaları sonucunda büyük değişiklikler olması gerekmez, olmak istediğiniz noktaya basit adımlarla yaklaşmanıza olanak tanır. Kendinizi zorlamak ve bazı şeyleri denemek için verilen kararlılık, kişisel gelişim açısından dikkate alınmalıdır. Henüz aklınızda belirli hedefleriniz yoksa nihai olarak başarmak istediğiniz konulara değinebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim, dış faktörlü iyileştirmeler haricinde kendini geliştirme serüveni olarak açıklanabilir. Kişisel yani içsel gelişme kolay kolay değişmeyen iyi yöndeki eylemlerdir. Alışkanlar, düşünce kalıpları, güven, öğrenilen beceriler ve davranışların hepsi kişisel gelişime konu olabilir.

En Çok Beğenilen 15 Kişisel Gelişim Kitabı

1. Düşle, İnan, Yaşa – Can AydoğmuşKişisel gelişim kitapları: Düşle İnan Yaşa Can Aydoğmuş

Kişisel gelişim konusunda zafer elde etmek için örnek alabileceğiniz, Türkiye’nin kıymetli dokuz isminin hayat hikayesinin yer aldığı kitaptır. Eğitim haricinde deneyimlerin ön planda olduğu kitapta herkese iyi gelecek pek çok detay incelenebilir.

2. Kararı Ben Veririm – Esra EzmeciKişisel Gelişim Kitapları: Kararı Ben Veririm - Esra Ezmeci

İkili ilişkilerde ipleri elinize alıp, mutlu olmaya başlamanın mümkün olduğu bu kitap ile hayatta yeni bir sayfanın açılması muhtemeldir. Uygulama ve uzun çalışmalar sonucu oluşturulan öneriler, mutsuzluktan uzaklaşmak için atılması gereken adımları açıklar.

Kişisel Gelişim Kitapları: Bilinçaltının Gücü - Joseph Murphy

3. Bilinçaltının Gücü / Zihinsel ve Bedensel İyileşme – Joseph Murphy

Zihinsel soruların çoğunu yanıtlayan kitapta, bilinçaltında biriken ve geleceği etkileyen olayların çözülmesine katkı sağlayacak bilgiler yer alır. Bakış açınızı değiştirecek Bilinçaltının Gücü, kendinizle yeniden tanışmanızı sağlayarak benliğinizi bulmada yardımcı olur.

4. Madalyonun İçi – Gülseren BudayıcıoğluKişisel Gelişim Kitapları: Madalyonun İçi - Gülsren Budayıcıoğlu

Psikiyatr ve hastaları üzerinden konunun ilerlediği kişisel gelişim kitabında, herkes kendinden bir parça mutlaka bulur. İnsan ilişkilerinde veya genel olarak yaşanan her problemle ilgili geçmişte kapanmamış bir şeylerin varlığını hissedebilirsiniz. Madalyonun İçi tam da bu noktada kendinizi bulabileceğiniz kitaplar arasındadır.

5. Beden Dili – Joe NavarroKişisel Gelişim Kitapları: Beden Dili - Joe Navarro

Karşınızdaki insanlara doğru mesajı verebilmek ve karşı taraftan gönderilen sinyalleri anlamak için Beden Dili etkili sonuçlar doğurur. Jest, mimik, bakış ve birçok bedensel hareketin doğru kullanımını açıklayan kitap, özgüveni dışa vurabilmenin anahtarını barındırır.

6. İnsanın Merak Yolculuğu 1 Soru 1 Cevap – Kerem Kına / Umut KınaKişisel Gelişim Kitapları: İnsanın Merak Yolculuğu - 1 Soru 1 Cevap - Kerem Kına & Umut Kına

Birbirinden ilginç ve merak edilen soruların cevaplarını bulabileceğiniz bu kitabı okurken, sizi düşünmeye iten kavramları irdelerken bulabilirsiniz. Kitaptaki kişisel gelişim sorularını inceledikçe, kendinize göre değerlendirebilirsiniz. Böylece sizin açınızdan mutlu olmanın sırlarını keşfedebilir, iç dünyanızı ve davranışlarınızı değiştirerek bambaşka bir insan olmanın sırrına erişebilirsiniz.

7. Hayır Diyebilme Sanatı – Müthiş PsikolojiKişisel Gelişim Kitapları: Hayır Diyebilme Sanatı - Müthiş Psikoloji

Kişisel gelişim kitapları arasında en sevilenlerden olan Hayır Diyebilme Sanatı, aranılan özgüvene kavuşma serüvenini içerir. Yalnızca bu da değil, kişisel çizgilerin doğru şekilde oluşturulmasını sağlar ve özgürlük alanınızı genişletmeniz için rehber olur. Gerektiği zaman hayır diyebilmenin verdiği zevki bu kitapla yaşayabilirsiniz.

8. Senin Suçun Değil – Beyhan BudakKişisel Gelişim Kitapları: Senin Suçun Değil - Beyhan Budak

Yaşanılan sorun ve sıkıntıların aslında çocukluk travmalarına bağlı olarak ortaya çıktığını açıklayan kitap, farklı bakış açışı ile olaylara odaklanmanızı sağlar. Çocuklukta yaşanılan herhangi bir durumun değerlendirmesini yapabilir, kitapta yer alan isimleri gizli vaka örneklerinden çıkarımlarda bulunabilirsiniz. Psikiyatrik olarak anlaşılabilir bir dildedir.

9. 59 Saniye – Richard WisemanKişisel Gelişim Kitapları: 59 Saniye - Richard Wiseman

Bilimsel olarak kanıtlanmış metotlar üzerinden kişisel gelişimin hedeflenmesinde etkili olan 59 Saniye, moral kazanmanıza büyük oranda faydalıdır. Altı dolu ifadelere yer verilmesi sayesinde aslında kişiye rehberlik yapan kitap, istenen her şeyi yapabilmek için güç verir.

10. Beynine Format At – M. Barış MusluKişisel Gelişim Kitapları: Beynine Format At - M. Barış Uslu

Diğer kişisel gelişim kitaplarından ayrı olarak Beynine Format At kitabında sonuca ulaşmak için izlenen yol farklıdır. Kitap boyunca terapi yöntemiyle geçmiş travmalardan kurtulmaya çalışılır. Bilinçaltının temizlenerek, bugüne kadar gelmiş kötü etkilerinden kurtulmak böylelikle mümkün hale gelir.

Kişisel Gelişim Kitapları: İkigai Uygulama Rehberi - Francesc Miralles Hector Garcia

11. Ikigai Uygulama Rehberi – Francesc Miralles / Hector Garcia

Japonların mutlu yaşamlarını merak edenlere özel uygulama rehberidir. Ikigai öğretisini detaylı olarak ele alarak, kendinizi değiştirme imkanı bulabilirsiniz. Bu kitabı okuyarak geçmişin tozlarından arınmak, geleceğe uzun ve mutlu bir şekilde adım atmak mümkündür.

12. Masal Terapi – Judith Malika LibermanKişisel gelişim Kitapları: Masal Terapi - Judith Malika Liberman

Kişisel gelişim kitaplarının arasında farklı olmasıyla beğenilen Masal Terapi, çıkmaza girdiğinizde herhangi bir sayfayı açarak okumanıza olanak sağlayacak şekilde yazılmıştır. Masallarla iyileşme yolunda adım atmanıza neden olacak kitabı okudukça kendinizi bulabilirsiniz.

13. Zihin Kontrolü Silva Metodu – Jose SilvaKişisel Gelişim Kitapları: Zİhin Kontrolü - Silva Metodu - Jose Silva

Jose Silva yıllar süren araştırmaları ile zihin kontrolü yapabilmenin ipuçlarını bu kitapta paylaşmış ve bu kitapla kendi kendinin doktoru olabilme fırsatını okuyucuya vermiştir. Eğitici kitabın içeriğini dikkatle takip ederek kötü alışkanlıklarınızdan kurtulabilir, hipnoz tedavisinden elde edebileceğiniz verimli sonuçlara Silva metoduyla ulaşabilirsiniz.

14. Bensiz Biz Olmaz – Serhat YabancıKişisel Gelişim Kitapları: Bensiz Biz Olmaz - Serhat Yabancı

Serhat Yabancı uzun araştırmalar sonucu ikili ilişki ve evlilikler üzerine merak edilen 50 soruyu bu kitapta cevaplayarak, çıkarım yapmanıza olanak tanır. Bensiz Biz Olmaz kitabında yer verdiği sorular içerisinde ikili ilişki çevresinde, kişisel gelişime katkı sağlayacak öneriler mutlaka incelenmelidir.

15. Evrenden Torpilim Var – Aykut OğutKişisel Gelişim Kitapları: Evrenden Torpilim Var - Aykut Ogut

Kendi yaşantısından örneklerle başarı hikayesi ortaya koyan Aykut Oğut, kendinizi keşfetmenizi sağlarken harekete geçmeyi de teşvik eder. Bir şeyi başarmak için önce istenilmesi gerektiğini vurgulayan kitap ile özgüveninizi tazeleyebilir, farklı bakış açıları kazanabilirsiniz.

En İyi 15 Kişisel Gelişim Filmi

1. Steve JobsKişisel Gelişim Filmleri - Steve Jobs

Apple şirketini kurmasıyla dahiler arasında yer alan Steve Jobs’un filmi, kişisel olarak hırsların ve azmin incelenmesi için güzel bir örnektir. Özel hayatına da değinilen filmde Steve Jobs’u tanıyarak, başarılara nasıl imza attığı görülebilir.

2. Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happiness)Kişisel Gelişim Filmleri - Umudunu Kaybetme / The Pursuit of Happiness

Motivasyon ve başarı kaynağının açık şekilde anlatıldığı filmde, karşılaşılan engellerle nasıl başa çıkıldığı vurgulanmıştır. Mutluluğa erişebilmek için önce ortaya çıkan aksiliklerin üstesinden gelmek gerekir. Filmde de mutluluğa ulaşma yolunda verilen mücadelede pes etmemek gerektiğinin altı çizilidir.

3. Can Dostum (Good Will Hunting)Kişisel Gelişim Filmleri - Can Dostum / Good Will Hunting

 

Kişisel gelişim filmi arayanlar için mükemmel bir örnek olan Can Dostum, kişinin kendisiyle verdiği savaşı anlatır ve çözüm bulabilmek için çıkarımlar yapmayı sağlar. Aynı zamanda filmde dahi denilecek kadar zeki ama bir o kadar da sorunlu bir çocuğun öğretmeniyle yaşadığı sürece değinilir.

4. Sosyal Ağ (The Social Network)Kişisel Gelişim Filmleri - Sosyal Ağ / Social Network

Facebook’u kuran Mark Zuckerberg’i konu alan film, azimli bir hayat hikayesini ele alır. Zorluklar karşısında nasıl davranıldığı ya da başarılı işler ortaya çıkartmak için kişiyi neyin motive ettiğini anlamaya yardımcı olan kişisel gelişim filmleri arasındadır.

5. Akıl Oyunları ( A Beautiful Mind)Kişisel Gelişim Filmleri - Akıl Oyunları

Kişisel gelişim konusundaki filmler arasında psikolojik yönüyle de fark yaratan Akıl Oyunları, şizofren bir dehayı konu alarak mesajını verir. Hayat hikayesi olarak anlatılan konuda asıl vurgulanmak istenen nokta; insanlara güvenmeyi öğrenmenin önemidir. Her izleyicinin mutlaka kendi hayatından bir şeyler bulabileceği film, kişisel gelişim bağlamında dikkatle izlenerek önemli yerler not alınabilir.

6. Değişim (Shift)Kişisel Gelişim Filmleri. - Değişim / The Shift

Filmde kişinin iç dünyasını keşfetmesi incelenebilir. Birlikte çalıştığı insanlara rehberlik eden bir adam etrafında dönen hikayede, kişisel gelişim öğeleri üzerinde durulur. Herkesin kendini bulması değişimin işaretidir ve iyileşmeyi kolaylaştırır.

7. Yenilmez (Invictus)Kişisel Gelişim Filmleri - Yenilmez / Invictus

Gerçek hayat hikayelerinin anlatıldığı filmde, zafer kazanmanın nasıl bir mücadeleyle olabileceği anlatılır. İnanmak ve motivasyonu düşürmemek hayal edilen her şeye ulaşmak için ilk adımdır ve Yenilmez filminde buna değinilmesi izleyici etkiler.

8. Forrest GumbKişisel Gelişim Filmleri - Forrest Gump

Kişisel gelişim ile alakalı olarak beğenilmesiyle popüler hale gelen Forrest Gumb, hayat öyküsü olarak izleyiciyle buluşur. Kişilik özellikleriyle ön plana çıkan Forrest Gumb’ın farklı şekilde incelenmesi, herkesin hoşuna gidecek ve akılda kalacak anları barındırır.

9. 3 Aptal (3 Idiot)Kişisel Gelişim Filmleri - 3 Salak / 3 Idiots

Bulundukları okulda eğitim sistemini eleştiren ve ana karakterlerin bu konuda neler yaptığının anlatıldığı filmdir. Kişisel gelişim açısından da etkili olan film aslında kara mizah olarak değerlendirilebilir. Hayattan ne beklendiği ve bununla ilgili nasıl harekete geçilmesi gerektiği ile ilgili çıkarımlar yapılabilir.

10. Benimle Kal (Stand by Me)Kişisel gelişim Filmleri - Benimle Kal / Stand By Me

Stephen King’in The Body adlı romanından perdeye aktarılan film, en iyi kişisel gelişim filmleri arasındadır. 4 arkadaşın birlikte kalkıştıkları bir arama çalışması,  birbirlerinin hayatlarını daha iyi anlamalarına ve  hayatlarına etki etmelerine kadar ilerler. Çocukluk travmalarına ve buna bağlı olarak gelişen olaylara değinilmiş etkili bir yapıttır.

11. Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)Kişisel Gelişim Filmleri - Ölü Ozanlar Derneği / Dead Poets Society

Bir İngilizce öğretmeninin farklı eğitim yöntemiyle öğrencilere aşıladığı tutkulardan bahseden film, herkese hitap ederek kişisel gelişim konusunda etkileyicidir. Öğrencilerin hayatlarına dokunup, kişisel olarak kattığı şeyler doğrultusunda filmin mesajı oldukça güzeldir.

12. Ekim Düşü (October Sky)Kişisel Gelişim Filmleri - Ekim Düşü / October Sky Movie

Filmde hayallerin peşinden gitmenin önemi anlatılır ve bu yolda karşılaşılan sıkıntılarla mücadele edilmesi gerektiği irdelenir. Ekim Düşü, bir babanın çocuğunun ilgi duyduğu mesleğe karşı çıkmasını ve bunun sonucunda oğlunun tutkuları için verdiği savaşı anlatır.

13. Sıradan İnsanlar (Ordinary People)Kişisel Gelişim Filmleri - Sıradan İnsanlar / Ordinary People Movie

Kişisel gelişim üzerine derin izler bırakan film, dram türüyle izleyiciyi etkisi altına alır. Çıkmazda hissetmeyi en ince ayrıntısına kadar verirken aynı zamanda kendini suçlamanın yarattığı güçsüzlüğü ele alır. Ayrıca 1980 yılında Oscar kazandığını da belirtelim.

14. Cesur Yürek (Braveheart)Kişisel Gelişim Filmleri - Cesur Yürek / Brave Heart Movie

Cesur Yürek, dram öğeleri taşır ve kişisel gelişim açısından etkili filmlerin başında gelir. Çocukluktan kalma duyguların ortaya çıkabilmesiyle yaşanacak gelişmeleri ele alan filmde etkileyici olaylar anlatılır. Herkesin çıkarım yapabileceği ölçüde net olarak verilmiş mesajları incelemek keyiflidir.

15. Büyük Açık (The Big Short)Kişisel Gelişim Filmleri - Büyük Açık / The Big Short Movie

Bankacılık üzerine ilerleyen senaryo aslında bir kitaptır ve gerçek hikayeden alınmıştır. Kişisel gelişim seminerlerinde izletilen filmlerden biri olmasıyla da popülerdir. 4 kişinin sistemdeki açığı bularak insanları uyarmaya çalışmasını konu edinen Büyük Açık’ta karakterler dürüstlük ve ahlak gibi kavramlarla incelenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz