Başarı Filmleri Listesi : Başarı Nedir? Başarı Nasıl Elde Edilir?

0
1619
Başarı Filmleri Listesi

Başarı Nedir?

Başarı kısaca kişinin elinden gelen her şeyi yaptıktan sonra elde ettiği sonuçtur. Sonuç kötü bile olsa çaba göstermiş olan herkes kendisiyle gurur duyduğu takdirde başarılı olabilir. Başarı, her zaman zafer elde edilmesiyle ilgili değil pes etmemekle ilgilidir. Başarılı olmak için gereken tüm çabayı gösteren herkes, bu duyguyu tadabilir.
Önemli olan; başarıya giden yolda karşılaşılan ilk zorlukta pes etmemek ve hayallerden vazgeçmemektir. “Başarı nedir?” şeklinde bir soruyla neredeyse herkes karşılaşmıştır. Bunun direkt olarak evrensel karşılığı her zaman verilemeyebilir. Bu nedenle mülakatlarda “Sana göre başarı nedir?” şeklinde sorulur.

Başarı nasıl elde edilir?

Başarı elde etmenin uygulanabilir birçok yöntemi bulunur. Yüksek başarı ise uzmanlaşmanın ardından elde edilebilecek durumlar arasındadır. Her ne seviyede olursa olsun başarıyı yakalamak için tam olarak ne istendiği belirlenmelidir. Ne istendiği bilinmeden hangi konuda başarılı olunacağı da belirlenemediği için başarı elde edilemez.
Hedefler koymak, başarı elde etmenin anahtarıdır. İş yerinde, evde veya en ufak bir konuda bile kişisel olarak hedefler koyarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Örneğin, bir sınava hazırlanırken önünüze hedef koymak, başarılı olmaya imkan tanır. Konunun ana hatları dışındaki noktaları kavramak, güzel sonuçlar elde edilmesini sağlar. Başarılı olmanın kaynağında motivasyon yatar. İş yerinden terfi bekleyen bir kişi gereken çabayı göstermiyor ve hedeflerini tutturmak için çabalamıyorsa, başarısızlık karşısında hüsrana uğramamalıdır.
Eğer psikolojik olarak başarısızlık kişiye zarar veriyorsa, bu durumda yardım alarak motive kaynağı geliştirmelidir. Motivasyon için başarılı kişiler konferans vererek çoğu kişinin hedeflerine adım atmasına yardımcı olur. Kendine güveni oluşmuş insanlar daha kolay başarı elde edebilir çünkü gereken çabayı gösterdiğine inancı tamdır. Hayatta her zaman başarı somut olarak karşılanmayabilir fakat gösterilen çaba, tekrar denemek için motive kaynağı olarak görülür.
Tekrar tekrar denendiği ve gereken çaba sarf edildiği takdirde başarının elde edilmesi kolaylaşır. Hedeflerin mantık çerçevesinde ve kişinin zeka düzeyinde olması başarıya ulaşmadaki dikkat edilmesi gereken noktalardır. Alanı dışındaki bir konuyla ilgili başarı yakalamak isteyenler, öncelikle kendini geliştirmek için çaba harcamalıdır.

Başarı

Başarının tanımlanmasının ardından strateji geliştirme kısmı kişiden kişiye göre değişebilir. Başarıya ulaşmak için harekete geçirme açısından filmler, ilk sırada yer alır. Başarı hikayeleri, çoğu kişinin motive olmasına ve harekete geçmesine neden olur. Bu sebeple bazı eğitim ya da kurslarda başarı filmleri izletilir, harekete geçirici hikayelere yer verilir ve bu alanda kitaplar okunması önerilir. Gerçek hikayelerin insanları etkilemesinin sebebi; motivasyon oluşturarak, kişinin azimli olursa istediği çoğu şeyi yapabileceğine inanmasına neden olmasıdır.

Geçmişten günümüze başarı filmlerinin gişe rekorları kırmasının sebebi ise kişiyi harekete geçirmeye zorlamasıdır. Hayat hikayelerinde geçen başarılar, çoğunlukla başarıya giden yolda yaşanan aksilikleri ve pes etmemeyi barındırır. Başarı filmlerinin de içerisinde yer alan hikayeler, kişiyi motive ederek hayata küsmemesine yardımcı olur. Başarısız olan insanların depresyona meyilli olduğu gözlemlenmiştir. Teşvik edici unsurlar depresyonu engeller ve başarılı olmak için tekrar adım atmanın önünü açar.

Başarı Filmleri

Başarı filmlerinde başarısız olan insanların ne şartlarla tekrar hayata tutunduğu ve başarıya ulaştığı anlatıldığından dolayı, izleyici en insani duygularıyla empati kurar. Bazı filmler çoğu kişinin hayatına dokunarak, kişinin bambaşka biri olarak hayata devam etmesinde etkili olabilir. Farklı bakış açısı kazanılmasındaki önemi sebebiyle başarılı olmak isteyen herkes başarı filmlerine göz atmalıdır.

 1. The Secret / Sır : Seminerlerde dahi yer verilen filmlerden biri olan The Secret / Sır, olumlu tutum aşılaması sebebiyle mutlaka izlenmesi önerilenler arasındadır. Başarılı olmanın temelinde motivasyonun yattığını anlatan filmi ilham almak için izleyen sayısı oldukça fazladır.
 2. The Wolf of Wall Street / Para Avcısı : filmi ise çoğu eğitimcinin öğrencilerine tavsiye ettiği başarı filmleri arasında yer alır. Başarıya ulaşmak için bakış açınızı değiştirebilir daha güzel şeylere odaklanabilirsiniz, bu şekilde başarıya ulaşmak daha mümkündür. Başarı öyküleri, filmlerde pes etmemeyi aşıladığı gibi yaşanılan zorlukların da normal olduğunu izleyiciye hissettirir.
 3. Ali : Mücadele olmadan başarıya ulaşmanın güç olduğunu izleyiciye aktaran Ali filmi, Muhammed Ali’nin bokstaki yükselişini anlatırken, bir yandan nelerle karşılaştığını ve yaşadıklarını vurgular. Başarılı olan insanların nelere karşı mücadele verdiğini görmek, daha küçük sorunlar karşısında pes eden insanların tekrar başarı için adım atmasında etkili olur.
 4. The Great Debaters / Muhteşem Münazaracılar, başarı filmleri içerisinde azim ve hırsın ne denli güçlü olduğunu aktaran filmler arasındadır. Bir grup öğrenciyi ele alan filmde vurgulanan azmin, başarıya ulaşmak için önemli olduğu anlatılır.
 5. The Founder başarı filmi olarak sıklıkla izlenen ve izletilen filmler arasındadır. McDonald’s kuruluşunu anlatan film, azim ve mücadelenin nelere yol açacağını ve neler doğuracağını vurgulayarak izleyiciye motivasyon aşılar.
 6. Gece Vurgunu (Nightcrawler); filminde basit bir hırsız iken son dakika ve kanlı haberleri ilk sunan olarak ne kadar para kazanabileceğinin. farkına varan bir adamın, hırs ile neler yapabileceğini, yasal olmasa dahi hangi yollara başvurabildiğini gösteren bir film.
 7. Sosyal Ağ (The Social Network) hayallerinizi nasıl gerçeğe dönüştüreceğinizi öğrenmek için iyi bir film. Film aynı zamanda bize bir şirketi yurt odasından dünyanın gördüğü en başarılı sosyal medya platformuna nasıl ölçeklendireceğimiz konusunda çok şey öğretiyor.
 8. Bay Evet (Yes Man) komedinin yıldızlarından Jim Carrey’nin başrolünde olduğu bu film, klasik bir başarı filminden çok ‘hayır’ dediğimiz her şey ve konu ile aslında neler kaçırdığımız, veya ‘evet’ diyerek ne kadar çok bilmediğimiz kapıların açılacağını göstermesi açısından başarıya farklı bir açıdan yaklaşıyor.
 9. Silikon Vadisinin Korsanları ( Pirates of Silicon Valley ) Bill Gates’in Microsoft ve Steve Jobs’un Apple’ının başarılarını anlatan bir başka iyi hazırlanmış film. Her ikisi de şüphesiz kendi alanlarında “büyük korsanlardı” ve yönetmen bunu detaylandırmak için harika bir iş çıkarıyor. Film, Steve Jobs ile Bill Gates arasındaki ilk günlerdeki rekabeti konu alıyor.
 10. Umudunu Kaybetme (In Pursuit Of Happiness) Chris Gardner’ın gerçek hayat hikayesinin uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor. Sizi neredeyse gözyaşlarına boğacak güzel bir film. Bu film, neden kendinizden asla vazgeçmemeniz gerektiğini ve koşulların hayallerinizi yok etmesine izin vermemenizi gösterecek.Umudunu Kaybetme - The Pursuit of Happiness
 11. Can Dostum (Good Will Hunting) Yeteneği olan ve kendisinin başarıya layık olduğuna inanmayan herkes için. Bu film kesinlikle size ilham verecek ve yetkin olduğunuzu kanıtlayacaktır.
 12. Çalıntı Hayat (The Words) : Bu film kesinlikle işinizin sorumluluğunu üstlenmeniz ve sahip olduğunuz şeyle elinizden gelenin en iyisini yapmanız için size ilham verecek.
 13. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) sadece başarı filmleri arasında değil, tüm filmler arasında kült olmuş bir film. Bu filmde aslında azim ve kararlılık ile dünyadaki bir çok kişinin hayalini dahi kuramadığı şeyleri başarmanızın mümkün olduğunu anlayacaksınız.
 14. Forrest Gump; filmi, Forrest’in (Tom Hanks) basit doğası etrafında dönüyor. Bir şeyi başarmak için dahi olmanız gerekmediğini gösteriyor. Tek yapmanız gereken denemek.
 15. Kazanma Sanatı (Moneyball) : Bu film, girişimcilerin mevcut bir iş yapma şekline nasıl yenilikçi bir yaklaşım getirebileceğini ve rekabeti çok az parayla veya sıfır parayla nasıl geride bırakabileceğini gösteriyor.
 16. Baba (The Godfather) IMDB listesinin tepedeki 10 filmi arasında olan filmde küçük bir aile şirketinin, büyümesi ve rekabet ile nasıl başa çıktığı anlatılıyor. Baba ve oğulun rekabet ortamında nasıl tepeye yükseldikleri ve nasıl orada kaldıklarını değişik açılardan irdeliyor. Mafya filmi olduğu için yasal olmayan ilhamlar almayın, ama kendi iş sektörünüz için tamamen yasal ilhamlar edinebilirsiniz.
 17. Yeni Bir Başlangıç ( Jerry McGuire ) bir şeylerin yanlış olduğunu hissettiğinizde, kendinize güvenip, risk alarak ve sıradışı düşünerek piyasadaki devleri yenebileceğinizi gösteren bir film. Gerçek hayat hikayesine dayalı bir film (NFL agent Leigh Steinberg).
 18. Ofis Çılgınlığı (Office Space): Artık işe gitmeye dayanamaya, kovulmak yerine terfi alan bir adam hakkında. Sabah 9 – akşam 6 yaşam tarzından kurtulmanız için size ilham verecek. Motive edici bir film.
 19. Ctrl+Alt+Compete : Film değil, bir belgesel ancak startup dünyasına detaylıca göz atan bir yapım. Özellikle startup hayatı ile ilgili rüyamsı düşünceleri gerçeklerle değiştirecek bir belgesel. Startup dünyasına adım atmak için sabırsızlanıyorsanız, izlemenizde fayda var.
 20. Kazan Dairesi (Boiler Room) : Orjinal Wall Street filminden esinlenilmiş gibi gelse de, filmdeki bazı satışçılardan öğreneceğiniz birkaç ipucu olabilir. Başarı ile birlikte gelen muhtemel aç gözlülüğün nasıl sıkıntılar yaratabileceğini de göreceksiniz.

Başarı filmlerinin, gerçek hayatı yansıtması sayesinde kişi daha kolay iletilen mesajı alır ve hayallerine ulaşmak için çabalamaya başlar. Film, kitap ve benzer şekilde insanlara azmin öneminin vurgulanması, başarılı olmak için harekete geçen birçok insanın hayatına dokunur. İdealleriniz doğrultusunda motive olmak istiyorsanız başarı hikayelerini inceleyebilirsiniz.

Başarı filmlerinin yanında kişisel gelişim kitaplarından da ilham alabilirsiniz. En iyi kişisel gelişim kitapları listemize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz