Önü Açık Meslekler 2021 ve Sonrası

Gelecekte değerini kaybetmeyecek önü açık meslekler listesi

0
1799
Önü açık meslekler

Meslek seçiminde önü açık mesleklere odaklanmak uzun vadede hayatınızın daha güvencede olmasını sağlar. Günümüzde gelişen teknolojinin etkisiyle bazı meslekler mazi olurken bazı meslekler ise yükselişe geçen bir ivmededir. Dijital teknolojilerin gelişiminin yanı sıra bilimsel, sosyal ve kültürel değişiklikler de geleceğin mesleklerini şekillendirir. Gelecek için öngörülen önü açık meslekleri tahmin etmek, değişkenlerin etkileşime gireceğini anlamayı gerektirir. Gelecekteki mesleklerin çoğu bugünün teknoloji ve gelişmelerinden kaynaklanır. Araştırmalar doğrultusunda önümüzdeki 15-20 yıl içerisinde istihdam artışına göre belirlenmiş ve yıldızı parlayacak mesleklerin bir kısmını şu şekilde sıralayabiliriz.

Önü Açık Meslekler Listesi:

Yazılım Geliştirici

Bilgisayar, mobil cihazlar ve robotlar için yazılım önemli bir konudur ve yazılım olmadan dijital çoğu şey işe yaramaz. Teknoloji geliştikçe ve makineler daha akıllı hale geldikçe, yetenekli yazılım geliştiricilere ihtiyaç artar. Özellikle mobil uygulama geliştiriciler günümüzde bile artışa geçmişken önümüzdeki 20 yıl içerisinde zirveye ulaşacağı öngörülür.

Veri Analisti

Bilgi işlem ilerlemeleri devam ettikçe her yıl toplanan veri miktarı artış gösterir. Çeşitli organizasyonlar ayrıntılı bilgi toplama yeteneğine sahiptir fakat gün geçtikçe anlaşılması zor bir hale geldiği görülür. Bu nedenle ihtiyaç duyulan verilerin toplanması, tespit edilmesi ve güncel eğilimleri belirleyen profesyonellere ihtiyaç duyulur. Veri analistlerinin günümüzde artan iş ilanları, 2021 sonrasında daha da artışa geçeceğini gösterir durumdadır ve kesinlikle önü açık meslekler listesinde uzun süre yerini koruyacak bir meslek dalıdır.

3D Baskı Teknisyeni

Günümüzde hızla yükselişe geçmiş olan 3D baskı makineleri yoğun ilgi görmesiyle popüler hale gelmiştir. Makinelerle ev eşyaları, tıbbi materyaller, havacılık ve otomotiv sektörünün her türlü parçaları talep üzerine üretilebilir ve her şeyi kapsayan özellikleri vardır. Gelişen teknolojinin ürünü olan 3D makinelerinin kurulum, bakım ve onarım için teknisyen ihtiyacının olacağı düşünülür. Çoğu şirkette yer almaya başlayan makineler, gün geçtikçe herhangi bir ofis malzemesi gibi kolaylıkla kullanılabilir hale gelmek için sırada bekliyor. Özellikle 3D baskı makinelerinin kullanımı yayıldıkça ilgili uzmanlara olan talep te doğru orantılı artacağından dolayı, 3D baskı teknisyenliği için de önü açık bir meslek diyebiliriz.

Önü açık mesleklerden biri 3D Baskı Teknisyenliği

Bilgi Güvenliği Analisti

Modern yaşam tarzı bilgisayarlarla fazla iç içe oldukça ve bilgi teknolojilerine bağımlı hale geldikçe, herkes siber saldırıya açık hale gelir. Sadece devlet ve önemli kuruluşlar için ön planda tutulan bilgi güvenliği analisti ihtiyacı, artık her şirkette bulunması neredeyse zorunlu haldedir. Bilgi güvenliği analistliği istihdamının önümüzdeki yıllarda artışa geçeceği öngörülürken şu an bile çoğu kurum ve kuruluşun talep ettiği ve bünyesinde çalıştırdığı görülür.

Yapay Zeka Uzmanı

Yapay zeka geliştiricilerin artmasıyla birlikte başta sağlık sektörü olmak üzere kullanımının önü açılmıştır. Yapay zekanın her alanda kullanılması uzmanlık ihtiyaçlarına gereksinim duyulmasına yol açar. Teknoloji ve üretim araçlarından maksimum verimliliği almayı sağlayan yapay zeka çalışmaları, ilgi alanları bu yönde olan uzmanların aranmasına yol açar.

İş Analisti

2020 itibariyle yükselişe geçen önü açık mesleklerden biri olan iş analisti, iş ve bilgi teknolojileri arasındaki boşluğu doldurur. Aynı zamanda birden çok departmanın bilgilerini plan, uygulama ve iyileştirerek raporlama ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar. Proje yönetimi konularında deneyimli olan kişiler, genellikle bu iş koluna hakim olduğu için tercih edilebilir.

Akıllı Bina Teknisyeni

Her geçen gün otomasyon sistemleri gelişme gösterir ve buna bağlı olarak ev, şirket, fabrika, ısıtma, klima ve güvenlik gibi bina sitemlerini kontrol etmek kolaylaşır. Akıllı binalar günümüzde sıklıkla görülür ve yoğun talep görür. Kendiliğinden yanan lambalar ve güvenlik sistemleri alanlarında gelişim göstermiş olan sektör, yakın zamanda tüm şehirlerde etkin hale gelebilir. İnternetin bir parçası haline gelen nesnelerin çoğu günlük kullanılan aletlerdir. Otomasyon sistemlerinin kurulması sınırlı kişilerle gerçekleşir fakat ilerleyen yıllarda artan ihtiyaç doğrultusunda akıllı bina teknisyenleri ihtiyacının artması mümkündür.

Sanal Gerçeklik Tasarımcısı

İnsanların çoğu hiç gitmedikleri yerleri görmeyi ve gezmeyi sever. Seyahat etmeyi zorunlu kılmadan sanal gerçeklikle istenilen yerlere ulaşmak mümkündür. Yaratılan sanal dünya, duyularınızı kullanarak etkileşimde bulunmanızı sağlar. Sanal gerçeklik teknolojisi geliştikçe farklı sektör ve alanlar için avantajlar sağladığından, tasarımcılara bu noktada ihtiyaç doğar. VR (Virtual Reality) geliştiricilerin, ilerleyen teknolojiyle beraber, yükselen hayal gücü eşliğinde benzersiz çalışmalar ortaya çıkarması beklenir.

Önü açık meslek kollarından biri Sanal Gerçeklik Tasarımcılığı

Güneş ve Rüzgar Enerjisi Teknisyeni

Temiz enerji kaynaklarına geçişin her geçen gün artmasıyla beraber güneş ve rüzgar enerjisinin kullanımı büyük önem kazanmıştır. Maliyetin minimuma indirgenmesi, her türlü işletme ve ev için uygun ödeme kolaylıklarını sağlar. Büyüyen bir endüstri olduğu için istihdamın yüksek olduğu sektördür. Doğal enerji kullanımının dünyanın her yerinde kullanımının artmasıyla teknisyenlere ihtiyaç duyulmaya başlanır. 2028’e kadar yoğun talebin beklendiği rüzgar ve güneş enerjisi teknisyenliği, bakım ve onarımı da kapsar.

Önü Açık Meslekler Nasıl Seçilmeli?

Kariyer planı yapılırken, sadece günümüzün değil geleceğin de en iyi işlerine odaklanılmalıdır. Önü açık mesleklerin çoğu teknik bilgileri gerektirir ve kişi kendini teknik olarak öğrendiği konularda geliştirmelidir. Örneğin; geleceğin meslekleri arasında olduğu düşünülen mobil uygulama geliştiricisi, yazılım bilgisi olanların işe alınacağı bir iş koludur.
İş zekası analisti gibi mesleklerin temelinde finans ve muhasebe bilgisinin yanı sıra analiz de beklenir. Öncesinde mesleğin belli kurallarına aşina olanların tercih edebileceği sektörlerden biri olan iş zekası analisti, verileri eyleme dönüştürmeli ve raporlama çözümlemelerini geliştirebilmelidir. Yetkinliklere sahip olunması ve belli sektördeki bilgilerin bir kısmına aşina olunması önü açık mesleklerden birini tercih etmenizi kolaylaştırır.

Bunlar dışında sayabileceğimiz yıldızı parlayacak meslekler;

 • Aktüerya Uzmanı
 • Donanım Mühendisi
 • Sistem Analizcisi
 • Uyum Müdürü
 • Fiziksel Terapist
 • Biyomedikal Mühendis
 • Dijital Rehabilitasyon Danışmanı
 • Drone Pilotu
 • Kişisel Marka Geliştirici
 • Nanotek Mühendisi
 • Hava Kontrol Mühendisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz