“Sizi Bu Pozisyona Çeken Nedir? Bu Pozisyona Neden Başvuruyorsunuz?” Mülakat Sorusu ve Cevapları

0
5169
Sizi bu pozisyona çeken nedir?

Mülakatta sorulan sorular, işverenin adayı tanıması ve aranan rol için uygunluğunu ölçmek için uzun yıllardır kullanılır. Geçmiş deneyimleriniz ve yeteneklerinizin iş ilanındaki görev tanımına hitap ediyor olması önemlidir. Mülakat esnasında kendini tanıtma ve özgeçmişte yer alan bilgiler verildikten sonra sıra ayırt edici sorulara gelir. Bu sorular arasında yer alan; “Sizi Bu Pozisyona Çeken Nedir? Bu Pozisyona Neden Başvuruyorsunuz?” cümlesi karşınıza çıktığında, artık pozisyon için sizde bulunan tüm hünerlerin ortaya dökülmesi vaktidir.

İnsan kaynakları uzmanları, hazırladıkları sorulara verilen cevapların pozisyona uygunluğunu değerlendirir. Sizi işe başvurmaya neyin ittiğini ve bu işle ne kadar ilgilendiğinizi görmek ister. Bunun için de görüşme öncesinde yapılacak hazırlıklar, işvereni etkileyebilmek için atılması gereken önemli bir adımdır.

Bu Soru İle Ne Anlaşılmak İsteniyor?

Mülakata nasıl hazırlanılır şeklinde arama yapan adaylar, sorulara istenen cevapları verebilecek duruma gelir. Sizi bu pozisyona çeken nedir? Bu pozisyona neden başvuruyorsunuz? Sorusunu soran işe alım uzmanlarının asıl öğrenmek istediği; deneyimlerinizin pozisyonla ne kadar örtüştüğü ve aranılan rol için ne kadar hevesli olduğunuzun anlaşılmasıdır. Ayrıca, şirkete olan ilginizin de anlaşılacağı sorular arasında yer alır.

İşveren, sizi bu pozisyona çekenin ne olduğunu soruyorsa, şirket hakkında da ne kadar bilgiye sahip olduğunuzu öğrenmek istiyordur. Şirketlerin organizasyon yapısı, sunduğu imkanlar ve çalışma ortamları farklılık gösterdiği için verilecek cevaplar çok önemlidir.

Neden bu pozisyon?

Cevaplarken Nelere Dikkat Edilmeli

Mülakat soruları cevaplanırken yaşanacak stres, işi kaçırmaya neden olduğu için öncesinde alınacak tedbirler sayesinde kötü senaryolara hazırlıklı olabilirsiniz. Davranışsal sorular arasında yer alan “Sizi bu pozisyona çeken nedir? Bu pozisyona neden başvuruyorsunuz?” Sorusu cevaplanırken dikkat edilmesi gereken şeylerin başında, şirketi tanımak ve aranan rol için gerekli olan yetenekleri bilmek gelir. Pozisyona başvurma nedeni sadece ilgilendiğiniz sektör içinde olması değil, dahil olacağınız şirketin bir parçası olmayı da barındırmalıdır.

Pozisyona neden başvurduğunuzu açıklamaya başlarken öncelikle şirkete duyulan hayranlık dile getirilebilir. Şirketin yürüttüğü projelerden ya da başvurulan rolün kapsadığı sorumluluklara yapılacak övgü, güzel bir başlangıç olur. Ardından iş tanımında istenilen yetenekler örnekler verilerek sıralanabilir ve detaylandırılır. Böylece pozisyon için gereken tüm yetkinliklerin sizde olduğunu işe alım uzmanı veya işverene sunabilirsiniz. Kendinden emin ve güçlü bir ifade tarzı yetkinliklerin karşı tarafa iletilmesi için etkili bir faktördür ve mülakat öncesinde yapılacak hazırlıklar hata yapmamayı sağlar.

Sık Yapılan Hatalar

İş görüşmesi soruları, kafa karıştırıcı ve yanlış anlamaya müsait bir şekilde hazırlanır. Bunun anlamı ise insan kaynakları uzmanına yansıtılacak tüm bilgi ve birikimlerin etkili olmasını sağlamak adayın elinde olduğudur. Soruları düz bir mantıkla cevaplamak her adayın vereceği cevapları kapsayacağı için ilgi çekici anlatımlara mutlaka yer verilmelidir. Sizi bu pozisyona çeken nedir? Bu pozisyona neden başvuruyorsunuz? Benzeri sorular açık uçlu ve hata yapma ihtimalinin yüksek olduğu soru biçimleri arasındadır. İlandaki pozisyonun neden ilgisini çektiğini anlatırken adayların yaptığı en büyük hata; iş ilanında özellikle belirtilen yetenek ve yetkinliklerin araştırılmamasıdır.

Başvurulan ilanda yer alan görev tanımı araştırılmazsa, role uyan birkaç deneyim dışında işverene yeterli donanıma sahip olduğunuzu belirtemeyebilirsiniz. “Sizi bu pozisyona çeken nedir?” Sorusu karşısında yapılan hatalardan biri ise, cevabın sadece hobileri içermesidir. Pozisyona kabul edilmek için hobi ve yapılan ekstra çalışmaları anlatmak etkili olabilir fakat sadece bu tarz bir anlatım profesyonel çalışma ortamı için yeterli değildir. Öncelikle bahsedilmesi gereken şey; rol için yeterli donanıma sahip olduğunuz ve ilgi alanlarınızla da örtüştüğü olmalıdır.

İdeal Cevap Nasıl Olmalıdır?

Başvurduğunuz bir pozisyon için mülakata çağrıldıysanız ilk yapılması gereken şeyler; konuşma çalışmaları ve mülakat sorularını inceleyerek kendi deneyimlerinizle bir yol haritası oluşturmak olur. İdeal cevaplar araştırılırken cevabın özgün ve dürüst olması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi halde insan kaynakları uzmanlarının kritik soruları karşısında hatalı söylemler ve yanlış anlaşılmalar ortaya çıkabilir.

Sizi bu pozisyona çeken nedir? Bu pozisyona neden başvuruyorsunuz? Sorusunu cevaplarken cümleye, pozisyonun bu şirkette açıldığı için mutlu olduğunuzdan başlayabilirsiniz. Hem hoş bir övgü hem de hevesinizi ortaya çıkaracaktır. Kabul edilirseniz şirkete ve ekip üyelerine katacağınız katkı samimiyetle dile getirilebilir. Ardından beceri ve deneyimlerinizin aranılan rol için ne kadar uygun olduğunu detaylı bir şekilde açıklayarak neden bu işe başvurduğunuzun anlaşılmasını sağlayabilirsiniz. Deneyimler daha çok önceki benzer pozisyondaki iş sayesinde edindiğiniz tecrübelerdir. Beceriler ise farklı bir sektöre başvurmuş dahi olsanız işe alım uzmanı ve işvereni etkileyecek ve kısmen rolle alakalı yetkinliklerdir. İdeal bir cevap oluşturmak için bütün faktörleri ele alarak hünerlerinizin ortaya çıktığı bir konuşma hazırlamak, mülakatın olumlu sonuçlanmasını sağlayabilir.

İş hayatı ve ofis ortamı

İdeal Cevap Örnekleri

Davranışsal sorular arasında işverenler tarafından oldukça sevilen “Sizi bu pozisyona çeken nedir? Bu pozisyona neden başvuruyorsunuz?” Sorusuna uygun yanıtlar tasarlayabilmeniz için aşağıdaki örneklerden gidiş yolunuzu oluşturabilirsiniz.

  • “Şirketinizin etik duruşundaki son ilerlemeler çok hoşuma gitti. Özellikle ofisinizde çoğu şeyin geri dönüşüm projesiyle oluşturulmuş olması beni çok etkiledi. Bazı değerlerimi paylaştığım bir şirkette çalışmak beni çok motive eder. Önceki çalıştığım firmada 5 yıl dijital pazarlama uzmanlığı rolündeydim. Bu pozisyona başvurma sebeplerimden biri de ilandaki iş tanımını okuduktan sonra dijital pazarlama uzmanlığını devam ettirmek için harika bir fırsat olduğunu düşündüm. Sosyal medya ve reklam kampanyası gibi aradığınız niteliklerde bilgi sahibiyim…”
  • “İş ilanında uzun çalışma saatlerine vakit ayırabilecek birisini aradığınızı gördüm. Şirketinizin bu denli ünlü ve saygın olmasının altında disiplinli bir çalışma sistemi olduğunu biliyorum. Böyle bir şirkette çalışma fırsatımın olduğunu görünce hemen başvurdum ve bunun en önemli sebebi uzun çalışma saatlerine alışık olmam. Yürüttüğüm sanat projelerindeki başarım sayesinde ödüller alarak etkinliklerde tam katılım sağlanmasına yardımcı oldum. Olmaktan mutluluk duyacağım bu şirkette de başarılarıma devam ederek tecrübelerimle katkıda bulunacağımı düşünüyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz