Evden Çalışma

0
1484
Evden çalışma artıları ve eksileri ile

Evden çalışma, kendi isteğinize bağlı karar vermenizle birlikte bazen işverenlerin zorunlu şartlar altında aldığı kararlar sebebiyle de ortaya çıkar. Evde işini yürütmek isteyen insanların çoğu, günümüzde mesleğini evde icra eder ve kendi alanını oluşturur. Yapılacak işler çeşitlilik gösterdiği için kendi alanınıza veya yatkınlıklarınıza göre evden yürütebileceğiniz işlere başvurabilirsiniz.

Evden Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Evden iş yürütmenin en güzel yanlarından biri, evinizin herhangi bir bölümünde çalışabiliyor olmaktır. Evden çalışmanın avantajları şu şekilde sıralanabilir;

Evden çalışmanın artıları nelerdir?

 • Kendi güvenli ortamında çalışanların verimliliğin arttığı görüldüğü için ofis harici evden çalışma tercihi artar.
 • Ev dışında istenilen her yer ofise çevrilebilir. Bilgisayar üzerinden yapılan işlerde internetin olduğu çoğu yeri ofisiniz olarak belirleyebilirsiniz. Bu bir kafe veya gitmekten hoşlandığınız bir yer olabilir.
 • Paradan tasarruf etmeyi sağlar. Sabit üniformanın olmadığı işlerde klasik kıyafet ve aksesuar alışverişi yapılması neredeyse zorunlu hale gelir. Evden çalışırken böyle bir yükümlülük olmayacağı için en rahat kıyafetlerle üretkenliğiniz artar.
 • Evden iş imkanı bulanlar kendi programını oluşturarak esnek çalışma planından faydalanır. Mesai saati uygulaması yok ise çalışanlar verimlilik ve idare durumuna göre belirli saat aralığı seçmekte özgürdür. Özellikle çocuğu olanların sevdiği avantajlardan biridir.
 • Proaktif olmak için evden çalışma modeli oldukça etkilidir. Bir şirkette çalışırken teknoloji, teknik, insan kaynakları ve çeşitli alanlardaki personellerle birlikte aynı alanda olunduğu için soru sormak çok daha kolaydır fakat evde durum biraz farklı olduğu için kişiyi araştırmaya sevk eder.
 • Evden çalışırken video konferans kullanılması ile toplantı süreleri kısalır. Bu sayede boşa harcanan vakit en aza iner ve planları etkili şekilde gerçekleştirmek kolaylaşır.
 • Daha kolay iletişimde kalınabilir. Çoğu çalışan evden işlerini yürütürken sosyalleşmekten uzaklaşacaklarını düşünür. Durum aslında tam tersidir ve evden çalışanların iş arkadaşları ve aile bireyleriyle daha çok iletişim kurduğu görülür.
 • Evden iş olanakları odak problemlerinin ortadan kalkmasına ve daha düzenli olmaya yardımcı olur. Kontrol mekanizması iş bölümü stratejisi geliştirmenize olanak tanıyacağı için evde yapacağınız işler, yetiştirilmesi gereken projeler, rutin ev işleri ve hobiler düzene sokularak odak problemleri ortadan kalkar.
 • Mali avantajlar sağlar. Ofis malzemeleri, faturalar ve diğer ofis giderlerinden tasarruf edilmesi kolaylaşır.

Evden Çalışmanın Dezavantajları Nelerdir?

Evden çalışmanın eksileri nelerdir?

 • Evden çalışmak herkese uygun olmayabilir. Dezavantajlarından biri; ofis ortamında çalışmaya alışmış ve belli rutini benimsemiş kişilerin yaşadığı buhrandır. İş ortamındaki fiziki iletişimi arayan çalışanlar için evden çalışmak uygun değildir.
 • İradeyi zorlaması, evden çalışmanın dezavantajları arasında görülür. Bekleyen işlerin yanında evde yapılacak diğer aktiviteler ve TV gibi faktörler, evde çalışma düzen, oturtamamış çalışanlar için odaklanma sorunlarına neden olabilir.
 • Evde esnek çalışma programı belirlemeyenler projelerin bitmesinde gecikmeler yaşayabilir. Ofisin enerjisine alışkın olan çalışanların evde çalışırken yavaş kaldığı görülür. Bu nedenle öncelikle bir program çıkarmak, sorunların ortadan kalkmasına fayda sağlar.
 • Evden çalışırken olası internet problemleri ve bu durumun işverene izah edilmesi stres sebebidir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında yaşanma sıklığına bağlı olarak yöneticinizin değerlendireceği unutulmamalıdır.
 • Bilgi güvenliği riski evden çalışma modelini benimseyen işverenler için sıkıntılı bir süreçtir. Çeşitli şifreleme programlarının kullanımı sayesinde günümüzde bilgiler korunmaya çalışsa da her firma için açık bir tehdittir.
 • Evden iş yürütenler motivasyon kaybı yaşayabilir. Ekip ruhunu video konferans ya da yazışmalar ile veremeyen işveren motive kaynağı arayışına düşer.

Evden Çalışmak İçin İdeal Ortam Nasıl Olmalı? Evden Çalışırken Nelere İhtiyaç Duyulur?

Evden para kazanmak isteyen herkes, öncelikle evde çalışacağı alanı oluşturmaya başlar. Evdeki yaratılan çalışma ortamı kişiden kişiye göre değişebilir fakat ideal olarak kabul edilen ve çoğunluğa uygun olan çeşitli püf noktalar vardır. Bunlardan biri; günlük dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak olmaya çalışmaktır. Örneğin, TV izlemeyi çok seviyorsanız masanızın farklı bir köşede olmasına özen göstermek odaklanmanız için yardımcı olur.

Evden çalışmak tamamen etkili zaman yönetebilmeyi gerektirir. Çocuğu olan çalışanlar, okuldan dönüş saatine kadar önemli ve ağır işlerini halleder ve sessizlikten yararlanabilir. Gürültü olabilecek saatlerde ise odaklanma problemleriyle karşılaşmamak için iş yükünün bölünmüş olması önemlidir. Sadece gürültü ve benzeri durumlar için değil, işi yürütmenin ne kadar alan kapladığına da dikkat edilmelidir.

Çizim yapıyorsanız alanınızın geniş olmasının daha iyi sonuçlar almanıza faydası dokunur. Bilgisayardan çalışanların el ve kol koordinasyonu sağlayabileceği bir masa tercih ederek, dik oturmaya dikkat etmesi sağlık ve üretkenlik açısından dikkat edilmesi gereken unsurlardandır. Ofis ortamının sağladığı imkanları, kişi kendisi belirleyerek oluşturması gerekir.

Evden çalışırken görüntülü görüşmeler ve toplantılar çok sık karşılaşılan durumlardır. Bunun için çalışma alanınızın arka planına dikkat etmek gerekir. Konfor alanınızı belirlerken arka planı da kriterleriniz arasına ekleyerek, yaşanabilecek sorunların önüne geçebilirsiniz. Evden çalışılırken ihtiyaç duyulan en önemli şeylerden biri; güç kaynağıdır.

Projeleri evden yürütenlerin artık ofis alanı ev olduğu için bilgisayar, yazıcı, telefon, internet ve diğer tüm elektronik aletler için güç kaynağı olması gerekir. Bir duvar prizinden çok fazla sayıda uzatma kablosu kullanmak güç dalgalanmasına neden olabilir ve elektronik aletlere zarar verebilir. Bu nedenle güç kaynağı kontrolleri yapılmalıdır ve önlem alınmalıdır.

Evden yapılan işlerin çoğunda bilgisayar neredeyse zorunludur. Şirketlerin çoğu, olmaması durumunda kendisi karşılasa da bazı kuruluşlar kendi imkanlarınıza bırakır ve ona göre değerlendirme yapar. Yapılacak işe bağlı olarak değişebilen seçenekler arasından, kullanacağınız programların bilincinde olarak bilgisayar satın almak yavaş çalışmanın önüne geçer.

Aynı zamanda yavaş bir internette de benzer sorunlar yaşanabileceği için hıza ve kullanım sıklığına göre tercih yapılmalıdır. Evde ofis ortamının sağlanabilmesinin ilk kuralı, ofiste karşılanan çoğu ihtiyacı evde de karşılamaktır. Eve ofis malzemeleri alarak, belirlediğiniz alanda rahat çalışma imkanına sahip olabilirsiniz.

Evden çalışma ortamı nasıl olmalı?

Evden Çalışırken Ne Tür İşler Yapılabilir?

Evden çalışmak isteyen herkes ilgi alanına uygun iş ilanlarını araştırmakla işe başlar. Evde yapılacak işler günümüz şartlarında çok daha fazla seçenek sunarak, tercih edilmesinde büyük rol oynar. Evden çalışmak ek iş seçeneği olarak düşünülebileceği gibi, ana meslek olarak da sıklıkla görülür. Ofis işlerinin evde yürütülmesi ve raporlama işlerinin uzaktan yapılması, çoğu işveren tarafından tercih edilir.

Aranılan program bilgilerini bilmeniz halinde evde ve bilgisayarınızın olduğu her yerde raporlama işlemlerini yürütebilirsiniz. Bilgisayar dışında çalışmak istenen alanlardan biri, son yıllarda popüler olan evcil hayvan bakıcılığıdır. Alınan eğitimler ile birlikte evcil hayvan sevenlerin severek yaptığı işlerin başında gelen evcil hayvan bakıcılığı sayesinde ev ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz.

Sanal öğretmenlik evden yapılacak işlerde sıklıkla talep görür. Fiziki olarak eğitim vermek istemeyen, belli bir alanda uzman herkesin bilgisayar üzerinden online olarak eğitim vermesi mümkündür. Çeşitli sanal ortamlarda uzman olduğunuz konu ve durumları anlatarak para kazanabilirsiniz. İlla ki öğretmenlik vasfına sahip olmanız gerekmez fakat eğitimlerin faydalı ve devamlılığı açısından ders verebiliyor olmak önemlidir.

Metin yazarlığı evden yapılacak türden işler arasındadır. Ofiste veya ajansta olma zorunluluğu olmadığı için çoğunlukla evde kendi ofis ortamınızı yaratarak, yeteneğinizle para kazanabilirsiniz. Bilgisayar ve internet zorunluluğu olan neredeyse bütün işler artık evden yapılabilir duruma gelmiştir.

Çevirmenlik de, metin yazarlığı gibi bilgisayar üzerinden projelerinizi yürütmek için birebirdir. Yabancı dili olan herkesin tercih edebileceği meslek grubu olan çevirmenlik, herhangi bir metni içerebildiği gibi kitap çevirmenliği de olabilir. İlgili bölüm mezunlarının arandığı iş ilanlarına dikkat etmekte fayda var. Film ve dizi çevirileri de internetin olduğu her ortamda rahatlıkla yapılabilir. Dünyada ve ülkemizde Youtuber’lık mesleği ortaya çıkmış ve oldukça da popüler hale gelmiştir.

Evden yapılacak işler arasında Youtuber olma seçeneği son dönemlerde ön plandadır ve içerik üreticiliği yapanların ciddi meblağlar kazanabileceği bir iş koludur. Evde canı sıkılan kişilerin bile rahatlıkla oluşturabileceği videoları, belli bir konu ve hitap edilecek kitle düzenlemesi sayesinde meslek haline gelmesini sağlamak mümkündür.

Evden çalışarak yapılabilecek meslekler nelerdir?

Evden Çalışırken Ne Kadar Para Kazanılır?

Evden çalışma sisteminin kazandırdığı para, yapılan işlere ve harcanan mesaiye göre farklılık gösterebilir. Fiziki olarak yapılan nikah şekeri süsleme veya boncuk işlemeleri gibi ek gelir sağlayan işler, çoğunlukla fazla para getirisi olmayan işlerdir. Evden yapılabilecek işler yetkinliklere göre seçilirse, zaman konusunda avantajlı olunacağı için daha çok para kazanılır çünkü verimlilik fazladır.

Saatlik olarak kazanç elde edilebilir veya proje bazlı çalışmalara yönelerek hedeflenen tutara ulaşılabilir. Tam zamanlı çalışan kadar maaş alınabileceği gibi yarı zamanlı çalışan kadar ücrete de sahip olunabilir. Yeteneklere göre çeşitli sanal ortamlarda işverenlere teklif verebilir, yetkinlikleriniz üzerinden kendi belirlediğiniz oranlarda para kazanma şansını yakalayabilirsiniz.

Online dersler ise uzmanlığınızı konuşturarak güzel paralar kazanabileceğiniz mesleklerin başında gelir. Evden çalışırken internet ve bilgisayarınız ile belli bir konuda eğitim verebilir, iyi bildiğiniz bir konuyu katılımcılara online olarak anlatırken para kazanabilirsiniz. Bu eğitim şekli sistem olarak farklılık gösterse de genellikle belli eğitim siteleriyle anlaşılması sonucu başarı getirir.

Evde yapılabilecek işler arasında yazılım bilgisi olanların, beklenti oranını karşılayan düzeyde para kazandığı görülür. İstenilen program bilgilerinin olması, evden projenin yürütülmesi için yeterli olabildiği için teklifli yazılım programlama veya belli işveren ile çalışarak istenilen ücretlere ulaşılabilir.

Bilgisayar işleri dışında ev yemekleri yaparak para kazanan oldukça fazladır. Farklı tarifler ile sosyal medya veya anlaşmalı yerlerle evde kendi alanında yapılan yiyecekler para kazanmak için birebirdir. Üretilen malzeme ve sayıya bağlı olarak ücret değişebilir. Bunun dışında üretilen yiyeceklerin beğenilmesi, iş hacminin büyümesine ve daha çok para kazanılmasına olanak tanıyan en önemli faktördür.

Yukarıda değişik örneklerini verdiğimiz evden çalışma seçeneği her geçen gün daha popüler hale gelmekte ve birçok insana sayısız avantajlar sağlamaktadır. Siz de ek gelir elde etmek veya mevcut işinizi bırakıp kendi evinizin rahatlığından çalışmak istiyorsanız, sadece yukarıda örneklerini verdiğimiz seçenekler ile kısıtlı kalmayın. Daha birçok potansiyel iş kolu bulunmakta. Biraz araştırma ile size en uygun olanı bulup, siz de evden çalışmaya geçebilirsiniz. Bol şans.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz