İstediğiniz Her Şeyi Başarmak İçin 10 Yol

0
1529
İstediğiniz herşeyi başarmak için gerekli 10 yöntem

Başarmak

Basit tanımı ile başarmak istediğiniz olayların gerçekleşmesini garanti etmek diyebiliriz. İstediğiniz bir çok şeyi garanti etmek kulağa oldukça hoş gelse de, kolay olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Aslında o kadar zor da değil.

1. Kaos ortamında ortaya çıkın – Liderlik edin

İşinizin veya projenizin başarılı olmasını istiyorsanız, ofisinizde kapalı odalar arkasında değil, ön saflarda üretim hattında, operasyonun içinde olmalısınız. Askerlerinizi savaşa gönderirken sarayınızda veya en arka saflarda onlara ilham olamazsınız, motive edemezsiniz. Eğer sizin projeniz için tüm güçleri ile savaşmalarını istiyorsanız, aynı savaşta en öndeki siperde onların yanında olmalısınız. Daha fazla beklemeden, yarından itibaren, tüm hareketin olduğu yerde kendinizi hazır bulundurun ve insanlara kendinizi gösterin,  onlarla omuz omuza aynı gaye için çabalamaya hazır olduğunuzu gösterin. Bu sadece şirket sahipleri veya müdürler için değil, en alt giriş seviyesinde bir çalışan iseniz bile, sadece fotokopi çekmeyle görevliyseniz, en iyi fotokopiyi siz çekin,  ve ihtiyacı olanlara yardım için hazır bulunun. Yardım ederken öğreneceğiniz şeyleri hayal bile edemezsiniz.

2. Hedeflerinize ulaşmak için yardım isteyin

Ağlamayan bebeğe emzik vermezler diye bir atasözümüz var. Benzer şekilde yardım istemeyene de nadiren yardım ederler. İş hayatınızda ve kişisel yaşamınızda hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak sayısız kaynak ve akıl hocası bulabilirsiniz. Tekerleği yeniden icat etmenize gerek yok. Özellikle de sizin geçtiğiniz yollardan geçmiş, sıkıntıları yaşamış tanıdıklarınız varsa, yardım isteyin. Kazanacağınız zaman ve emek tahmin edeceğinizden çok daha fazla olacak. Yardım istemeyi sakın zayıflık olarak görmeyin.

3. Sizi neyin motive ettiğini öğrenin.

Gelecek sefer,  kendinizi yaptığınız işe kaptırmış, zamanın nasıl geçtiğini anlamadan ve yaptığınız işten aşırı zevk alırken bulduğunuzda, bir an için durun ve sizi bu kadar motive eden koşulların tümünü hatırlamaya çalışın, kenara not edin. İlk anda sadece tek bir etmen – sebep gibi görünebilir, ama kendinize ekstra birkaç dakika verin ve tam anlamı ile o koşulların tamamını yakalamaya çalışın. Ve sonrasında bu kadar aşk ve azimle çalışmanıza sebep olan koşulları tekrarlamaya çalışın. Özellikle de koyduğunuz hedeflere ulaşmak için göstermeniz gereken çabalar için.

Hayallerinize ulaşmak için şimdi değilse ne zaman harekete geçeceksiniz?

4. Karmaşa ve sıkıntıların düşünce yapınızı gölgelemesine izin vermeyin

Hayatın her evresinde irili ufaklı bir sürü sıkıntı ile karşılaşıyoruz ama hiç biri kalıcı değil. Şu anda yaşamakta olduğunuz pandemi süreci ile alakalı olabilir, veya çok başka etkenlerden dolayı hiç bitmeyecek gibi hissettiğiniz sorunlar ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bugün yaşadığınız sıkıntılar, yarın hatırlayacağınız anılar ve hayat dersleri olacak. Geçmişe dönüp baktığınızda sayısız ‘bunun üstesinden nasıl geleceğim?’ diye sorduğunuz sayısız problemin gelip geçtiğinizi göreceksiniz. Şu anda yaşamakta olduğunuz sıkıntıların kesinlikle düşünce yapınızı ve hayallerinizi & planlarınızı değiştirmesine, daha kötüsü vazgeçmenize sebep olmasına izin vermeyin. Hepsi gelip geçecek.

5. Aksama ve karmaşa ile yüzleşip, ayak uydurun

Darwin’in evrim teorisinde veya birçok iş dünyası kitabında da yazılan en önemli konulardan biri ‘En iyinin hayatta kalması’ dır (survival of the fittest). Burada ‘en iyi’ aslında ortama ve değişimlere en iyi uyum sağlayan anlamı ile kullanılmaktadır. En güçlü anlamında değil. Dünya tarihinin her evresinde tüm toplumlar çevresel değişimlere maruz kalmıştır. Daha ilkel dönemlerde iklimsel değişimler insanların hayatta kalmasını belirlerken, iş hayatında ise yatırımcıların ve firmaların değişen trendlere ayak uydurması hayatta kalmalarına yardımcı olmaktadır. Uyum sağlayamayanlar maalesef tarih kitaplarındaki yerlerini almış durumda. İş hayatından en güzel örnekler, 90lar ve 2000’lerin başında cep telefonu sektörünü açık ara domine etmiş Nokia’nın şu anda adının anılmaması veya fotoğraf makinesi ve filmlerinde pazar lideri olan Kodak’ın yine yok olma ile yüzyüze kalması gibi. Daha güncel, günümüze yakın Tesla’nın elektrikli otomobil trendine öncülük ederek, Ford gibi devasa bir firmanın 10 katı büyüklüğe ulaşması gösterilebilir. (piyasa değeri – büyüklük için referans alınmıştır). Siz de yaşadığınız aksamalar ve değişimlere direnç göstermek yerine, onlara ayak uydurarak, her krizi nasıl fırsata dönüştüreceğinize odaklanın.

6. Çabalarınızı amacınıza uygun hale getirin

Gelecek seneye bakarken mevcut durumda yapmakta olduğunuz işlerin, günlük aktivitelerinizin sene sonunda veya daha uzun vadeli gelecek için koyduğunuz hedefler ile uyumlu olup olmadığını düşünün.  Daha çok para kazanmak istiyorsanız yeni beceriler ediniyor musunuz? Kilo vermek ve daha sağlıklı olmak istiyorsanız, daha sağlıklı yemekler yiyip, daha fazla egzersiz yapıyor musunuz? gibi. Aslında koyduğumuz hedeflere ulaşmak için neler yapmamız gerektiğini hepimiz üç aşağı beş yukarı biliyoruz. Asıl sıkıntı o hedeflere ulaşmak için gerekli aktiviteleri ve çalışmaları düzenli bir şekilde, hedeften sapmadan yapıyor muyuz. Bu nedenle mümkünse hergün ‘bu yaptığım beni hedefime yaklaştıracak mı? yoksa uzaklaştıracak mı?’ bilinci ile günümüzü planlamamız gerekir.

7. Önceliklerinizi belirleyip, tepeden uygulamaya başlayın

Başarılı bir gün, hafta, yıl veya hayat için öncelikleri belirleyip ona göre hareket etmek hayati öneme sahip. Biraz önce bahsettiğim gibi, özünde hepimiz hedeflerimize ulaşmak için neler yapmamız gerektiğini biliyoruz. Tabii ki, hayatımız sadece bizi hedefimize ulaştıracak öğelerden oluşmuyor. Günlük yaşam içinde iş yerinde, ailenizde, yolda, her. yerde sizin dikkatinizi gerektiren başka bir sürü olay gelişiyor. Hedeflerimiz ile direk ilgili değil diye bunları göz ardı edemeyiz tabii ki. Burada dikkat edilmesi gereken, tüm bu karmaşa ve koşturmaca içinde ‘önceliklerimiz’ neler? Örneğin arkadaşlarınız haftasonu dışarı çıkmak ve beraber eğlenmek istiyor. Sizin de haftasonu koymuş olduğunuz hedefinize ulaşmak için çalışmanız gerekiyor. (diyelim ki yıl sonuna kadar ingilizce konuşabiliyor olmak istiyorsunuz, ve ders çalışmanız lazım). Arkadaşlarınızı kırmak istemiyorsunuz, onlarla ilişkilerinizi de bozmak istemiyorsunuz, ama aynı zamanda ders çalışmanız lazım. Bu durumda haftasonunda gününüzü öyle ayarlamalısınız ki, ders çalıştıktan sonra arkadaşlarınızla dışarı çıkmalısınız. Ve ders çalışmayı bitiremezseniz, arkadaşlarınıza geç katılmalısınız. Hangisinin daha öncelikli olduğunu belirleyip, en önemli önceliğinizden başlamalısınız, en tepeden. En önemli önceliğiniz, hep ilk ince gelmeli.

8. Her şeyin başı sağlık

Biraz klişe bir öğüt olsa da, sağlığınız yerinde değilse hiç bir hedefinize ulaşmanız mümkün olmaz, mümkün olsa da hayal ettiğiniz başarma zevkini yaşayamazsınız. En basit bir baş ağrısı bile çok sevdiğiniz şarkıcının konserini dayanılmaz bir işkenceye, veya dikkat ederek kolaylıkla önüne geçebileceğiniz bir diş ağrısı tüm seyahat ve yeme-içme planlarınızı suya düşürebilir. Sağlığımıza dikkat etmemiz çoğu zaman büyük çabalar gerektirmez. Diş sağlığınız için düzenli dişlerinizi fırçalayıp, yeterli kalsiyum alımına dikkat etmek, grip ve nezle gibi mevsimsel hastalıklardan korunmak için grip aşısı olmak veya toplu taşıma araçlarında ve ortamlarda maske takmak gibi basit çözümler birçok sağlık probleminin önüne geçebilir. Hasta yatağından hedeflerinize yönelik çalışmalar yapmanız cidden zor olacak, o nedenle o yatağa düşmemeye gayret edin.

başarmak için önce sağlık

9. Unutmayın, tutunacağınız tavır sizin kontrolünüzde

Yukarıda bahsettiğimiz gibi hayatta bizim kontrolümüz dışında gelişen onlarca hatta yüzlerce olay meydana geliyor. Bu gelişen olayların bir kısmı da direk bizi de etkiliyor. Bu olaylar üzerinde hiçbir kontrolümüz olmasa da, olayların getirdiği / ortaya çıkardığı sonuçlara karşı nasıl tavır takınacağımız tamamen bizim kontrolümüzde. Tüm gelişmelere nasıl tepki vereceğinize siz karar veriyorsunuz. 2020 zorlu bir yıl oldu, 2021 umutlar vaad ediyor ama hala zorlu geçiyor. 2020’de yaşanan olaylardan ötürü maaşınızda kesintiler yaşamış olabilirsiniz, hatta işinizi kaybetmiş olabilirsiniz. İşinizi kaybettiniz diye depresyona girip, bütün hayallerinizi bir kenara koymak yerine, daha iyi bir iş arayıp, mümkün değilse daha kötü bile olsa bir işe girip, yan gelir getirecek ek işler başlatabilirsiniz. Belki de yaratacağınız ek işiniz, tam zamanlı işe dönüşüp kendi işinizin patronu olabilirsiniz.  (ek iş fikirleri ile ilgili yazımıza buradan göz atabilirsiniz). Kötü şeyler olduğu gibi güzel şeyler de olmaya devam ediyor. Umudunuzu kaybetmeden, her olası duruma en iyi tepkiyi vermeyi, ve maksimum fayda sağlayacak tavrı takınmayı deneyin. Mucizelerin o zaman gerçekleştiğini göreceksiniz.

10. İstediğiniz hedefe ulaşmak için somut hedefler belirleyin

Bir hedefe ulaşmak için bir çok yöntem vardır, bazıları diğerlerine göre daha etkili veya daha hızlı olabilir. İstediğiniz hedefe ulaşabilmek için öncelikle hedefinizi somut bir şekilde belirlemeniz gerekir. ‘Para biriktireceğim’ veya ‘kilo vereceğim’ çok etkili hedefler olarak adlandırılamaz. Bu hedeflerin etkili olmamasının sebebi hedeflerin kendisi değil, belirsiz olmaları. Ne kadar para biriktireceksin? 500 Türk lirası? 5000 lira? veya 50.000 lira, 500.000 lira? Hangisi? Veya 1 kilo mu vereceksin, 5 kilo mu, 15 kilo mu? Para biriktirmek hedefiniz belirli değilse ve yıl sonunda 7000 lira biriktirmişseniz, hedefinize ulaştınız mı? Ulaşamadınız mı? Hedefinizi 5000 lira olarak koymuş olsaydınız, süper bir başarı gerçekleştirmiş olacaktınız, çünkü 7000 lira, yani hedefin üstünde bir miktar biriktirdiniz, tebrikler. Ama hedefiniz 25.000 lira idi ise, ve sadece 7000 lira biriktirdiyseniz, ciddi bir açık var, hedefinize ulaşamadınız. Hedeflerinizi SMART belirleyin. Nasıl hedef oluşturmanız gerektiğini bilmiyorsanız, bu yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yukarıdaki tavsiyelerimizi deneyin, emin olun tüm istediklerinizi başaracaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz