“Başarıyı Nasıl Tanımlarsınız?” Mülakat Sorusu ve Cevapları

0
8848

Mülakat soruları göründüğü kadar kolay değildir ne yazık ki ve kişisel bilgiler haricinde sorulan soruların altında çeşitli anlamlar yatar. Karışıklığı önlemek için önceden spesifik araştırmalar yaparak soruların anlamlarını öğrenmek, mülakat sırasında doğru bir yol izlemeye olanak tanır. İnsan kaynakları uzmanlarının sorduğu “Başarıyı nasıl tanımlarsınız?” Sorusunun tek bir cevabı yoktur. Bunun yerine sizi tanımaya odaklı oluşturulan soru, şirket kültürüne ne kadar uyduğunuzu ve aranılan pozisyon için nasıl performans sergileyeceğinizi anlamak içindir.

Her adayın başarı tanımlaması farklıdır fakat çoğu şirketin mesleki başarıyı tanımlamak için belli ölçütleri vardır ve bunlara dikkat etmek gerekir. Belirli bir pozisyonu ele alıp başarı tanımlaması yaparken, şirket araştırması yapmak gerekir. İş tanımında yer alan yetkinlikler ve bilgilerden yola çıkarak hazırlık aşamasına geçebilirsiniz.

Bu Soru İle Ne Anlaşılmak İsteniyor?

Mülakatta sorulan sorular, işveren ve insan kaynakları uzmanlarının aday hakkında öğrenmek istedikleri bilgileri ortaya çıkardığı için klasikleşmiştir. Soruların asıl anlamlarını öğrenerek, profesyonel bir görüşme süreci yaşayabilirsiniz. Başarıyı nasıl tanımlarsınız? Şeklinde sorulan sorular şirketin bünyesine uygunluğu ölçmede belirgin farkların oluşmasını sağlar. Asıl öğrenilmek istenen ise; çalışkan veya güçlü olup olmadığınızdır. Başarı tanımı olarak kişisel bir cevap verilmesi şirket ile örtüştüğü müddetçe sorun yaratmayacaktır fakat kariyer hayatına etki etmeyen bir başarı açıklaması işverene ilgi çekici gelmeyebilir.

Başarıyı Nasıl Tanımlarsınız?

Cevaplarken Nelere Dikkat Edilmeli

Mülakata nasıl hazırlanılırdiye merak edenler öncelikle mülakat sorularına nasıl cevap verecekleri hakkında incelemeler yaparak ilk adımı atabilir. Dikkat edilecek n

n araya zayıf yönlerin girmesi işverenin o duruma yoğunlaşmasına ve irdeleyici soruların gelmesine neden olur. Bu nedenle başarıdan ve başarılı olduğunuz durumlardan bahsederken güçlü yönlerinize değinmeniz avantaj sağlar.

oktaları ve kritik soruları bilmek, yanlış yapmanın önüne geçeceği için mülakat sürecinin olumlu sonuçlanması adına da önemli bir aşamadır. Başarıyı nasıl tanımlarsınız? Mülakat sorusu cevaplanırken, geçmiş başarıların değerlendirilmesi gerekir. Başarıları anlatırke

Kuruluşun başarı değerinin ne olduğunu öğrendikten sonra, özgün açıklamalar içerisinde buna değinmek de şirket ve pozisyon değerlerine uyum sağladığınızı gösterir. Şirketin sosyal medya hesapları ve çeşitli platformlarda öğrenebileceğiniz misyonu ve satış dili hatta orijinal sitelerinde kullandıkları sıfatlar bile bu aşamada yol gösterici durumdadır.

Sık Yapılan Hatalar

Mülakat esnasında bazı sorular açık uçlu ya da cevaplanması güç gibi durduğu için hatalı cevaplanma ihtimali yüksektir. Hata yapmamak için şirketi iyice araştırmış olmak ve bünyesindeki çalışanlar da dahil olmak üzere ürünler ile ilgili bilgi sahibi olunması her zaman işverenin hoşuna giden bir davranıştır. İnsan kaynakları uzmanı Başarıyı nasıl tanımlarsınız? Sorusunu yönelttiğinde yapılan en büyük hata; belirsiz ya da genel bir cevap vermektir. Açık uçlu sorular genellikle genel ifadelerle tamamlanır şeklinde yanlış bir tutum vardır ve mülakatta genel ifadelere yer vermek çoğu işe alım uzmanı tarafından sevilmez. Buna dikkat etmek ve önem vermek, ilginizi göstereceği için hoş karşılanır.

Başarıyı tanımlarken, kariyer ya da başvurulan pozisyon dışında tamamen hobi ve kişisel bir alanına odaklanmak, profesyonel iş görüşmesinde uygun olmaz. İşle ilgisi olmayan bir ilgi alanını başarmak nihai hedefse, işveren bağlılık konusunda sorunlar yaşayabileceğinizi düşünerek fikrini olumsuz yönde değiştirebilir. “Başarıyı nasıl tanımlarsınız?” Sorusuna tartışmalı bir yanıt vermek de sık yapılan hatalar arasındadır.

İdeal Cevap Nasıl Olmalıdır?

İş görüşmesi soruları, işverenin öğrenmek istediği unsurlara odaklanarak cevaplanırsa, istenilen bilgilere ulaşıldığı için uygun bir değerlendirme sürecinden geçer. Sorulara verilen ideal cevaplar başarılı olmanın altın anahtarıdır ve cevapların birbirini yalanlamamasına dikkat etmek önemlidir. Başarıyı nasıl tanımlarsınız? Mülakat sorusuna verilen yanıt, öncelikle görüşülen role bağlı başarıyı tanımlamakla oluşturulabilir. Kendi deneyimlerinizden yola çıkarak iş tanımına uyacak bir anı belirlemek, cümlenin devamında mutlaka değinilmesi gereken bir durumdur.

Geçmişte başarıya ulaştığınıza dair somur örneklere yer vermek, başarıyı tanımlamak için istenilen ideallikte cevabın oluşturulmasını sağlar. Altı doldurulmamış ya da açıklanmamış ifadeler, insan kaynakları uzmanına inandırıcı gelmeyeceği için değerlendirmeye almayabilir. Kişisel olarak da bir tane başarı tanımlaması sayılan örnek verebilirsiniz fakat burada da dikkat edilmesi gereken, profesyonelliğin elden bırakılmamasıdır. Bütün bu değerler göz önünde bulundurulup cevap hazırlanırsa doğru ve diğer adaylardan farklı olabilecek bir anlatım tarzı yakalayabilirsiniz.

İdeal Cevap Örnekleri

İnsan kaynakları uzmanları ile görüşürken bütün dikkat edilmesi gereken durumları öğrenip, detaylı bir rota çizilse de bazen cümleler toparlanamayabilir. Böyle durumlar yaşamamak için örnek soruları ve cevapları tekrar dikkatlice incelemek öne çıkmanıza ve işverenin ilgisini kazanmak için oldukça fayda sağlar.

  • “Pazarlama uzmanı olduğum için başarıyı dijital olarak artan sayfa görüntüleme sayıları, dönüşler ve tıklama oranları olarak tanımlayabilirim. Küçük bir ajans için sosyal medya varlıklarını yeniden düzenledim. Facebook takipçi oranını %20 artırarak müşteri dönüşü ve satış kanallarını aktif hale getirdim. Bu benim için başarıdır çünkü küçük ve duyulmamış bir şirketin büyümesine ve ünlenmesine katkıda bulunmuş oldum. Başarının kişinin gurur duyduğu bir şey olduğuna inanıyorum. Kendim için de sanatsal faaliyetlerimi sergileyebileceğim bir site kurdum ve sanatımı bu şekilde göstermek de kişisel olarak başarı tanımıma örnektir…”
  • “Benim için başarı; sorumluluk almak ve sorunlar karşısında bulduğum çözümlerdir. Programlama öğrenmeden önce biyoloji okudum. Üniversitenin son senesinde katıldığım bir programda yazılım programlaması üzerine bir konuşma gerçekleştirdim ve çok hoş geri dönüşler aldım. Bu da benim ne istediğime karar vermemi olanaklı kıldı. Biyoloji bölümünü bitirdikten sonra hemen kodlama ve farklı yazılım programları için eğitim ve sertifikalar alarak kendimi geliştirdim. Aynı zamanda bunları gerçekleştirebilmek için de yazılımcı olarak staja başladım. Bu benim için başarıdır…”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz