“Tutku Duyarak Yaptığın Şeylerden Söz Edebilir Misin?” Mülakat Sorusu ve Cevapları

0
1541

İş ilanına başvurduktan sonra gerçekleşen mülakat sırasında farklı opsiyonlarla klasikleşmiş belli sorular vardır. Genellikle adayla ilgili genel bilgilerin öğrenilmesinin ardından kişilik analizi yapılabilecek sorulara geçilir. “Tutku duyarak yaptığın şeylerden söz eder misin?” sorusuyla karşılaştığınızda hobiler ve hayatta değer verilen her şeyden bahsetmek mümkündür. İşverenin dikkatini çekmek için bu tarz kişilik sorularına hazırlanarak, sonucun olumlu olarak sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

İnsan kaynakları uzmanı kopya çekilmiş bir cevabı kolaylıkla anlayabilir. Bu nedenle adayın kendi hayatındaki önemli olayları kurgulaması önemlidir. Dürüst olmak, mülakat aşamasında büyük role sahiptir. Çünkü siz konuşmaya başladığınızda işveren ya da işe alım yetkilisi beden hareketlerinizi de izlemeye başlar. Bu esnada dürüst bir cevap verildiğini sezmezse detaylandırmanızı isteyerek kritik sorularla strese kapılmanıza yol açar.

Bu Soru İle Ne Öğrenilmek İsteniyor?

Mülakat soruları kendi içinde farklı kategorilere ayrılır. Tutku duyarak yaptığın şeylerden söz eder misin? sorusu görev tanımına uygun olup olmadığınızın belirlenmesinde etkin rol oynar. İşveren, adayın kişisel ilgi alanları, hobileri ve değerleri hakkında bilgi sahibi olmak için tutku duyduğu şeyleri öğrenmek ister. Böylece görüşme sırasında adayın ofis dışında çok yönlü bir kişi olup olmadığını çözümleyebilir.

Tutku duyarak yaptığınız eylemlerin araştırıldığı soru stilleri için hazırlanan cevabın illa iş hayatı ile ilgili olması gerekmez. İşveren için önemli olan, tutkularınızın peşinden gidecek kadar kararlı bir yapınızın olup olmadığını öğrenmektir. Mülakatlardaki kişisel davranış modüllerine göre hazırlanmış sorular, işveren tarafından adayın şirket kültürüne uygunluğunun anlaşılmasını sağlar. Böylelikle diğer sorularla bir bütün olarak ele alınan mülakat, doğru ve kendinden emin cevaplar verildiği takdirde olumlu sonuca ulaşır.

Tutku ile yapılan işler

Cevaplarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mülakatta sorulan sorular içerisinde keyifle hazırlanacağınız “Tutku duyarak yaptığın şeylerden söz eder misin?” sorusu için öncelikle hayatınızda tutku duyduğunuz şeyleri sıralayarak hazırlanabilirsiniz. Gerçekten sizi heyecanlandıran şeyi seçmek ve coşkulu ifadeler kullanmak diğer adayları geride bakmanıza faydalı olur. Ne kadar samimi bir cevap hazırlarsanız, mülakat süreci de o kadar pozitif şekilde ilerler. Tutku duyduğunuz şeylerin sıralamasını yaptıktan sonra, aralarında eleme yapabilirsiniz. İş görüşmesinde bahsedebileceğiniz konuyu ele alarak bir paragraf oluşturmak, konuya hakim olmayı sağlayarak yaşanacak stresi önler.

Bilgi ve birikim doğrultusunda tutku duyulan şeyi derinlemesine sahiplenmek gerekir. İşe alım uzmanları takip soruları sormayı sever. Bu nedenle dürüst bir seçim yapılmazsa takip sorularında stres yaşanabilir. Örnek vermek gerekirse; aday kitap okumayı sevdiğini ve bu durumun onun için bir tutkuya dönüştüğünü belirtiyorsa, “Hangi tür kitaplar?” ve “Hangi yazarlar?” şeklinde takip sorularıyla karşılaşabilir. Aktif olarak yapılan bir tutku seçilmesi daha doğru bir kurgu oluşturmaya olanak tanır ve mülakatın rahat geçmesini sağlar.

Sık Yapılan Hatalar

İş görüşmesi soruları hata yapmaya ve yanlış cevap vermeyeTutku ve iş. hayatı uygun şekilde özenle hazırlanmıştır. Adayın uygun cevaba hazırlanıp işi alabilmesi için alternatif seçenekler tasarlaması heyecanın bastırılmasını sağlar. Tutku duyarak yaptığın şeylerden söz eder misin? sorusu yanıtlanırken sıklıkla yapılan bir diğer hata, bir tutku hikayesi anlatırken sonrasında gelebilecek soruların hesaba katılmamasıdır. İşveren, adayın tutku duyduğu şeyleri açıklamasını ister. Yetkinliklerin seçilen konu üzerinde tamamlanmış olması gerekir. Aksi halde açıklamalar istendiğinde, tatmin edici cevaplar verilemeyeceği için görüşmenin olumlu sonuçlanması güçleşir.

“Tutku duyarak yaptığın şeylerden söz eder misin?” sorusunda sıklıkla yapılan hataları örneklendirmek gerekirse:

  • “Gitar çalmak benim tutkum.”

Bu örnekteki gibi sadece tutku duyulan konudan bahsedip devamında başarı hikayesi ve betimleme gelmediği için çok yüzeysel bir cevap olarak görülür. Onun yerine: “Gitar çalmak benim için bir tutku ve kendimi geliştirebilmek için çeşitli kurslar aldım. Üniversitede yerel müzik gruplarından biriyle çalışma fırsatı yakalayarak küçük bir sahnede gitar çaldım.” Böyle bir anlatım tarzı etkileyicilik açısından daha verimli olur ve bu soruyu diğer adaylardan farklı şekilde cevaplamanız olağanlaşmıştır.

  • “Dağcılık benim tutku duyduğum şeylerden biri. Yakında fırsatını bulup Everest’e çıkmayı planlıyorum.”

Tutkuların fazla vurgulanması işverenin hoşuna gidecek bir şey değildir. Hobiler anlatılırken yarattığı veya yaratacağı meşguliyet, profesyonel iş hayatındaki verimi ve mesai saati kavramlarını etkilememelidir.

İdeal Cevap Nasıl Olmalıdır?

Mülakatta sıklıkla sorulan “Tutku duyarak yaptığın şeylerden söz eder misin?” sorusuna nasıl cevap verilir diye merak edenler, ilk olarak dürüst ve kendinden emin cümleler hazırlayarak sürece hazırlanabilir. Kişisel özellikleri içeren sorulara verilen cevaplar, çoğu zaman başvurulan pozisyona kabul edilmeyi sağlar. Böylece ideal cevap arayışına öncelikle hayatınızda sevdiğiniz ve başardığınız eylemlerden başlayabilirsiniz.

Gerçekten sevdiğiniz konular üzerinden giderseniz, pozisyon için gerekli motivasyonun sizde olduğunu işverene gösterme şansınız artar. Tutku duyduğunuz birkaç şeyi belirledikten sonra neden bu eylemleri yaparken büyük bir zevk duyduğunuzu belirlemek ikinci adım olarak sayılabilir. İlgi alanları ve hobilerin etkin olduğu cevap için dikkat edilmesi gereken nokta, tutku duyulan şeyde ne kadar başarı sağladığınızdır.

İdeal Cevap Örnekleri

Mülakata nasıl hazırlanılır diye araştırma yapanlar, çeşitli görüşme sorularını doğru şekilde cevaplayabilmek için örneklere rastlar ve kendi hayat standartları doğrultusunda etkili cümleler hazırlarlar. “Tutku duyarak yaptığın şeylerden söz eder misin?” mülakat sorusu da adaylar tarafından sıkça incelenen bir cümledir. Aşağıdaki örnekler kendi yanıtınızı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

  • “Resim yapmaya tutkuluyum ve çok seviyorum. Haftanın belirli günlerinde sanat dersi alıyorum. Aynı zamanda beni motive ettiği için üzerimde sakinleştirici bir etkisi olduğunu söyleyebilirim. Resim yapıyor olmamın yaratıcılığımı da geliştirdiğini düşünüyorum. Bu yönden bana kattığı artıları gündelik hayatımda ve iş temposunda uygulayarak başarılı olduğumu hissediyorum. Projelerimi geliştirirken bulduğum fikirler genellikle resim yaparken ortaya çıkıyor…”
  • “Hayvanlar benim tutkumdur. 2 kedim ve 1 köpeğim var. Her hafta sonu gönüllü olarak çalıştığım barınak sayesinde sokak hayvanlarına yemek dağıtımı yapıyorum. Köpeğimle sabah yürüyüşü yapmayı çok seviyorum. Sabahları daha dinç olduğum için odaklanmama yardımcı oluyor. Hayvanların beni görünce mutlu olduğunu görmek ise beni motive eden bir şey…”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz