Mülakatta “Sence Bu Şirkette Neyi Daha İyi Ya Da Daha Farklı Yapabiliriz?” Sorusu ve Cevapları

0
2540
Bu şirkette neleri daha iyi yapabiliriz?

Mülakatta sorulan sorular, adayı tanımak ve kişilik özelliklerini somutlaştıracak sorularla başlar ve genellikle şirket hakkındaki sorularla devam eder. Burada adayın verdiği tepkiler, şirket bünyesine ne kadar uyduğunu anlamayı sağlar. İnsan kaynakları uzmanı veya işveren mülakat esnasında “Sence bu şirkette neyi daha iyi ya da daha farklı yapabiliriz?” sorusunu sorarak, adayın becerileri ve tecrübeleri doğrultusunda üretebileceği seçeneklerin ne olduğunu görmek ister.

Şirkete ve aranılan role uygun becerilerin olduğunu göstermek için kendinize “Neyi daha iyi yaparım?” ve “Şirkete nasıl bir değer katarım?” sorularını sorarak hazırlanabilirsiniz. Sorular cevaplanırken kendinden emin ifadeler kullanılmazsa karşı taraf bunu kolaylıkla anlar ve adayın kendinden emin olmadığı düşüncesi doğrultusunda değerlendirme yapar. Böyle bir duruma düşmemek için detaylı araştırma ve özveride bulunarak profesyonelliğinizi açıklama olanağı bulabilirsiniz.

Bu Soru İle Ne Öğrenilmek İsteniyor?

İş görüşmesi soruları derin anlamlar barındırır ve bunu erken fark eden aday, yanıtını beklenen düzeyde vereceği için görüşme iyi yöne doğru gider. Sence bu şirkette neyi daha iyi ya da daha farklı yapabiliriz? sorusu, şirkete kabul edilirseniz neleri başaracağınızı görmek için sorulur. İşverenin toplayacağı alternatif fikirler, şirketin gelişmesine de olanak tanıdığı için itinayla hazırlanması gereken soru tarzlarından biridir ve cevaplarken dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca şirket hakkında araştırmalar yapıp yapılmadığı da şirket stratejisi sorularında ortaya çıkar. Eğer aday, şirketi araştırmadıysa ve genel politikalarından haberi yoksa sunacağı fikirler, şirketin yapısıyla ters düşebilir ve mülakatın yönünü direkt negatife kaydırır.

Cevaplarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mülakat öncesinde şirketin ürünlerini, organizasyonlarını ve yürüttüğü projeleri biliyor olmak, Sence bu şirkette neyi daha iyi ya da daha farklı yapabiliriz? sorusunda duraksamamayı sağlar. Yıllardır zorlanıldığı bilinen bu soruyu cevaplarken önemli olan, araştırma yaptığınızı belli etmek ve iş tecrübelerinizden yola çıkarak yeteneklerinizi sunmaktır. Şirketin yürüttüğü herhangi bir projeyle ilgili yaratıcı fikirler sunarak, aranılan pozisyonu da içeren örnekler verilebilir. Böylece hem şirkete katacağınız değer hem de pozisyona seçilirseniz şirketi ileriye taşımaya yardımcı olacağınız anlaşılır.

“Sence neyi farklı yapabiliriz?” benzeri sorularda cümle mutlaka iltifatla başlamalıdır. Olumlu başlanan cümleler her zaman pozitif bir etki bırakır ve devamında yer alacak tavsiyelerin eleştiri şeklinde algılanmasını önler. Burada da önemli olan, başarılı olduğunuz özellikler üzerinden anlatıma başlayarak şirket kültürüne katacağınız katkıların sıralanmasıdır.

Sık Yapılan Hatalar

Mülakat öncesinde şirketin misyonunu bilmek spesifik sorularda kullanabileceğiniz bir avantajdır. Hata yapmanın önüne geçmek için; “Mülakata nasıl hazırlanılır” ve “Mülakat esnasında nelere dikkat edilir?” konularını inceleyebilirsiniz. Sence bu şirkette neyi daha iyi ya da daha farklı yapabiliriz? sorusu için herhangi bir araştırma yapmayan aday, çoğunlukla hatalı cevap verir ve bu durum elenmesine yol açabilir. Bu tarz sorularda sıkça karşılaşılan hata adayın egosuna yenik düşmesidir. Mülakat esnasında sorulan soruların sadece size özel hazırlanmış olmadığının bilince varmak gerekir. Ego ve kibir içerisinde verilen yanıtlar, şirket bünyesinde çalışma olanağının yok olmasına neden olabilir.

“Sence bu şirkette neyi daha iyi ya da daha farklı yapabiliriz?” sorusu karşısında yapılan büyük hatalardan bir diğeri ise başvurulan pozisyon dışında örnekler verilmesidir. Tecrübe edinilmeyen bir iş kolunun gelişmesi ya da değişmesi için örnek vermek, duruma uygun olmaz ve görüşmenin olumsuz sonuçlanmasına bile neden olabilir.

İdeal Cevap Nasıl Olmalıdır?

Mülakat soruları arasında zorluk derecesi açısından diğerlerinin üzerinde olduğu düşünülen “Sence bu şirkette neyi daha iyi ya da daha farklı yapabiliriz?” sorusu çoğu adayı korkutarak, verilecek doğru cevaptan uzaklaşılmasına neden olabilir. Aslında asıl amacın ne olduğu anlaşıldığı takdirde her soru kolaylaşır ve gerginliği önler. Şirket içerisinde yapılacak değişikliğe örnek vermek için öncelikle şirketin benimsediği politikaları öğrenerek bunlardan bahsedilebilir.

Başlanan cümlenin olumlu ve övgü içeren bir üslupla devam ettirilmesi bütünlük açısından önemlidir ve becerilerinizi anlatmak için gerekli ortamı hazırlar. Şirkete sunabileceğiniz öneriler, yeterli tecrübeye ulaştığınız konuları içermelidir. Böylece işverene, şirketi ve pozisyonu sahiplendiğinizi ve eksiklikleri tamamlayarak şirketin daha iyi bir konuma getirmek için yeterli donanıma sahip olduğunuzu hissettirebilirsiniz. Sence bu şirkette neyi daha iyi ya da daha farklı yapabiliriz? sorusuna hazır bir cevap verildiğinde insan kaynakları uzmanı ya da işveren bunu anlar ve verilen cevabı irdeleyen sorular sorabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için önerileri, beceri ve yeteneklerinizle oluşturabilir, başvurulan işin yükümlülüklerini de göz önüne alarak tamamlayabilirsiniz.

İdeal Cevap Örnekleri

İnsan kaynakları uzmanı tarafından, “Sence bu şirkette neyi daha iyi ya da daha farklı yapabiliriz?” şeklinde sorulan soruya vereceğiniz cevap, uzmanın şirketin gelecek planlarıyla örtüşüp örtüşmediğini anlaması açısından büyük öneme sahiptir. Vereceğiniz doğru yanıtlar, şirketin büyümesine ya da aranılan pozisyona seçilmeniz halinde şirkete katacaklarınızın ölçülmesini gösterir ve yanıtınız diğer adaylar arasından sıyrılmanıza olanak tanır. Aşağıdaki örnekleri taban alarak iş tecrübeleriniz ve şirketin araştırdığınız yönlerinden yola çıkarak, etkileyici bir cevap hazırlayabilirsiniz.

  • “Bu şirket, sektörde yenilikçi ve lider konumda olduğu için oldukça üne sahip. Değerleri ve grafikleri incelediğime göre gayet yolunda gidiyor. Bu pozisyonla ilgilenme sebeplerimden birisi de bu. Anladığım kadarıyla şirketin satış stratejisi, müşterilerin ürünleri birbiriyle paylaşması üzerine kurulu. Bu yöntem oldukça etkileyici fakat müşteri profili oluşturmak için sosyal medya kullanımı da günümüzde oldukça önemli hale geldi. Şirketin sosyal medya hesaplarını kontrol ettiğimde satış paneli bulunmadığını ve güncel bilgiler içermediğini gördüm. Uzun yıllar şirketlerin sosyal medya hesaplarını yürüterek bu anlamda stratejiler geliştirilmesine yardımcı oldum. Bu konudaki deneyimlerimi size sunarak şirket kazancına faydam dokunabileceğini söyleyebilirim.”
  • “Şirket hakkında yaptığım araştırma sayesinde şirketin çağrı merkezi departmanının geçtiğimiz 3 yıl boyunca diğer şirketler arasında ilk üçte yer aldığını öğrendim. Müşteri memnuniyetinde ise sıralamada ilk beş şirket arasında yer alıyor. Önceki çalıştığım firmada %100 müşteri memnuniyeti performansım sayesinde ödüller alarak başarıya imza attım. Aranılan pozisyonda da empati yeteneği yüksek ve diksiyonu düzgün bir aday aradığınız için başarılarımla katkıda bulunarak, sıralamada şirketin yükselmesi için stratejilerimi paylaşabilirim.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz